Hajde da razbijemo neke od ustaljenih mitova koji nikako nisu tačni!
#1 MIT: Ukoliko budem dizala tegove pretvoriću se u Švarcenegera!
Laž! Ova stigma dolazi iz sveta bodibildinga, gde dame (koje koriste hemijske pomagače) pokazuju i te kako izvajane mišiće.Ono što laici zaboravljaju je da je taj nivo mišićnog razvoja fiziološki nemoguće da se odvija prirodnim putem. Zašto? Zato što žene imaju oko 10 puta manje testosterona od muškaraca, pa stoga njihovo hormonsko okruženje ne pogoduje izgradnji velikih količina mišića za koje muškarci imaju potencijal. Tako da, ukoliko pravilno radite vežbe sa tegovima, nemate čega da se bojite! Takođe, setite se da većina muškaraca provodi godine pokušavajući i često ne uspevaju da se „povećaju“ sa daleko superiornijim hormonskim profilom za izgradnju mišića. Budite bez brige!
#2 MIT Najpravilniji trening za žene je kardio
Laž! Kao da postoji neko nepisano pravilo među laicima da je za ženu idealna traka ili bicikl ukoliko žele da smršaju, ali to nije istina. Pravilne vežbe, osnaživanje mišića uz pomoć sprava i tegova oblikovaće vaše telo, a kardio će vam pomoći u povećanju energetskog deficita po potrebi. Ukoliko koristite samo kardio kao vid vežbe to će vas dovesti do pojave „mršavih masti“ jer nećete izgraditi nikakvo mišićno tkivo. Potrebno je da se izgrade mišići i da se izgube masti, nikako samo jedno. Kombinujte trening!
#3 MIT Možete da izgubite masno tkivo samo na određenim mestima
Laž! Masne ćelije su raspoređene po celom telu, pa ako želite da izgubite masnoću sa određenog mesta, potrebno je da izgubite celokupnu telesnu masnoću. Intervalni trening visokog intenziteta može da stvoritčuda – nakon intenzivnog vežbanja, vaše telo mora da unosi kiseonik većom brzinom da bi se vratilo u prirodno stanje mirovanja. Ovaj proces zahteva da telo više radi, sagorevajući više kalorija u tom procesu. Uključivanje treninga snage može da vam pomogne da postignete svoje ciljeve, jer će više mišića pomoći da telo sagoreva više kalorija u mirovanju.

#4 MIT Morate da dajete 100 odsto sebe u svakoj vežbi
Delimično istinito! Treba da se potrudite da ostanete koncentrisani, prisutni i da date 100 odsto tokom svake vežbe. Ali ne bi trebalo da svaka vežba zahteva maksimalni intenzitet. Pratite govor tela i ne dozvolite da vas bole mišići ili da telo počne da se trese. Ukoliko preforsirate telo, to ograničava dalji oporavak i može da dovede do takozvane „pretreniranosti“, kada telo ne može da se odmori. U idealnom slučaju, izbegavajte previše stresa na vašem telu.
#5 MIT Ako se oznojite to znači da ste se premorili
Nije nužno! Znojite se jer vam temperatura u telu raste tokom vežbanja. Vaši mišići stvaraju toplinu kada vežbate, tako da naporan trening povećava vašu unutrašnju temperaturu, ali to ima veze i sa temperaturom u prostoriji. Na primer, nećete se isto znojiti ako vežbate na 40 stepeni ili na 10. Pored vremenskih uslova takođe na znojenje utiče i to kako ste se obukli za trening. Mnogo je faktora koji izazivaju znoj, a da ne moraju da označavaju da ste previše trenirali.
#6 MIT Trebalo bi da treniram svaki dan
Definitivno nije tačno! Kada vežbate, razgrađujete mišićna vlakna kako bi mogli da se obnove jači. Međutim, da biste to učinili, trebalo bi da date svom telu vremena da se oporavi od vežbanja. To znači da bi trebalo da imate jedan do dva dana nedeljno aktivnog odmora za oporavak. Definitivno isključite plan treninga koji traje sedam dana u nedelji. Idealno vreme za vežbanje je dva do tri puta nedeljno.
Pročitaj još:
Uspešno ste se prijavili