Iako je crvenilo iznutra uzoran emocionalni odgovor, ono može da se objasni najjednostavnije kao reakcija na pojačanu samosvest. Crvenilo se javlja u situacijama za koje smatrate da uključuju socijalni prestup; međutim, može da se dogodi i u uzbudljivoj situaciji, kada vas privlači neka osoba.
Takva „iskustva sa izlaganjem“ čine da zatreperite jer aktiviraju osećaj srama – vi sebe smatrate „uhvaćenim“ u očima drugih, a osećate se kao da ste neadekvatni ili ranjivi u pogledu bilo kog broja važnih atributa. Da stvar bude još gora, sramota stvara pojačanu svest na vašem licu, a crvenilo tada dovodi do još veće lične svesti i samosvesti.
Kada se posramite, refleksna radna je da želite da sakrijete lice rukama. Pa umesto da umanjite ono što emitujete putem izraza lica, to povećavate crvenilom. Konkretno, efekat crvenila je povećanje komunikacije na licu i, posledično, povećava sramotu.
Iako takva samosvest može da vas navede da izbegavate kontakt očima, neki istraživači tvrde da u tim situacijama pojedinci zapravo traže emocionalnu povratnu informaciju od svoje publike. Dakle, iako možete da skrenete pogled i pogledate prema dole, takođe možete da potražite savete o emocionalnim reakcijama drugih bacajući pogled na oči sagovornika.
Lice izražava sve emocije. Međutim, lice se najizraženije doživljava u samosvesnim odgovorima na sram. Rumenilo se najčešće javlja na licu, imajući u vidu da je to osnovni izvor komunikacije i emocija.
Crvenilo je zapravo iskren odgovor. Fiziološki, crvenilo nastaje kada emocionalni okidač uzrokuje da vaše žlezde oslobađaju hormon adrenalin u telu. Uticaj adrenalina na vaš nervni sistem uzrokuje širenje kapilara koje „nose“ krv na vašoj koži. Budući da se krv tada približi površini kože, ona uzrokuje crvenilo.
Pročitaj još:
Biti starija znači biti bolja: 12 izjava Monike Beluči koje vraćaju samopouzdanje svakoj ženi!
Uspešno ste se prijavili