Roditelji koriste različite metode kako bi uspavali decu, a jedna od najpopularnijih je metoda „bele buke“. Bela buka je jednoličan zvuk koji pomaže bebi da zaspi, eliminišući druge zvukove iz okoline. To je obično zvuk fena, usisivača, televizorske statike…
Međutim, mame su otkrile umirujuća svojstva „ružičaste buke“.
Dok bela buka pruža jednoličan zvuk, ružičasta buka je varijanta koja proizvodi dublje, bogatije i monotone zvukove. Primeri ružičaste buke uključuju zvuk otkucaja srca, morske talase, lupkanje kiše i šuštanje lišća.

Elizabet Pentli, savetnica za roditelje i autorka knjige „The No-Cry Sleep Solution for Newborns,“ objašnjava da je ružičasta buka nežnija za uši i bolja opcija za smirivanje i uspavljivanje bebe.
Koje su prednosti „ružičaste buke“?
Dok bela buka ima jednoliku distribuciju zvučne energije kroz sve frekvencije, ružičasta buka ima veću energiju na nižim frekvencijama i manju na višim. To znači da ružičasta buka zvuči dublje i bogatije, s manje oštrih tonova u poređenju sa belom bukom.

Evo još nekoliko zanimljivosti o ružičastoj buci:
- Prirodni zvuci: Ružičasta buka se često povezuje sa zvucima iz prirode, kao što su otkucaji srca, zvuk talasa, vetar, kiša ili šuštanje lišća. Zbog toga je prijatnija za slušanje i može delovati umirujuće na ljude.
- Efekti na san: Zbog svojih dubljih i bogatijih tonova, ružičasta buka može pomoći u poboljšanju kvaliteta sna. Neka istraživanja sugerišu da slušanje ružičaste buke pre ili tokom spavanja može pomoći u postizanju dubljeg sna, što može biti korisno i za odrasle i za bebe.
- Kognitivne prednosti: Pored toga što pomaže kod sna, ružičasta buka može pozitivno uticati na kognitivne funkcije. Neka istraživanja su pokazala da može poboljšati pamćenje i koncentraciju, verovatno zbog toga što pomaže da se um smiri i fokusira.
- Primena u terapiji: Ružičasta buka se koristi i u nekim terapijskim postupcima, posebno za osobe koje pate od tinitusa (zvonjenje u ušima). Zvuk ružičaste buke može pomoći u maskiranju neprijatnih zvukova i olakšati simptome tinitusa.
- Bolja za uši: Kao što je već spomenuto, ružičasta buka je nežnija za uši u poređenju sa belom bukom, jer nema visokofrekventnih komponenti koje mogu biti naporne za slušanje. To je čini pogodnom za duže korišćenje, posebno kod beba i dece.
PROČITAJTE JOŠ:
Zašto je bebama gotovo uvek prva reč „tata“? Odgovor će vas nasmejati
Imena koja su zabranjena da se daju deci u svetu i u SRBIJI – ovo nikako ne prolazi
Roditelji, čitajte deci bajke! To može da im poveća IQ i stvori prave intelektualce
Uspešno ste se prijavili