Simbolika i primena imele sežu daleko u prošlost, još pre nove ere. Najviše su je obožavali druidi, sveštenici u zajednicama starih Kelta, i Vikinzi. Druidi, koji su bili izvanredni poznavatelji magije, astrologije te mističnih moći biljaka i životinja, smatrali su je svetom. Ti sveštenici prirode nosili su je oko vrata i nazivali je svetom biljkom koja štiti od zlih sila i leči neplodnost. Germani su je smatrali jakim, strašnim i smrtonosnim magijskim oružjem.
Po davnom keltskom običaju, kad bi se neprijatelji susreli pod imelom, objavljivali su primirje do sledećeg dana. Upravo se zato i danas imela stavlja iznad kućnog praga, a razmena poljubaca ispod nje označava prijateljsko i dobronamerno raspoloženje. Stavljanje buketa od imele iznad vrata u božićno vreme tradicija je koja kaže: “Ovom domu želimo večnost i sreću”. Englezi veruju da poljubac ispod imele na Božić donosi sreću. Taj običaj vuče poreklo iz doba Vikinga, a danas je popularan i u SAD-u i Nemačkoj. Mladenci bi trebalo da se poljube pod imelom onoliko puta koliko na imeli ima bobica.

LEKOVITOST
Imela se kao lekovita biljka koristi još od 5. veka pre nove ere, a u narodnoj medicini to se uvelike čini i danas. Medicina je priznala njenu lekovitost, a u poslednje vreme čak se razmatra kao lek ili sastavni deo leka protiv karcinoma i AIDS-a. Dokazano je da imela sadrži čitav niz lekovitih svojstava. Koristi se u obliku čaja, praška, meda, vina i tinkture. Izaziva pojačan rad žlezda digestivnog sistema te pospešuje rad određenih supstanci u organizmu.
Ako patite od hroničnog zatvora, od velike pomoći biće vam upravo imela. Pomoći će vam i kod visokog pritiska. Listovi i stabljika imele nisu otrovni, ali njene bobice jesu. Zato se ne jedu.
Čaj od imele
Priprema se samo kao hladan napitak. Punu kafenu kašičicu imele treba ostaviti preko noći u 1/4 litre vode, ujutro malo zagrejati i procediti.
Uspešno ste se prijavili