Daćemo vam odgovore na pitanja zašto je važno da budemo samosvesni, kako nam samosvest pomaže, ali i zašto treba da budemo oprezni kada govorimo o veri u sebe.
– Kada smo svesni sebe fizički i emotivno, ali i kada nam je jasno kako nas drugi vide i doživljavaju to znači da smo samosvesni. Stručnije rečeno, samosvest ima tri nivoa: fizički koji podrazumeva naše telo, zdravlje, visinu, težinu…, eksterni pod koji spada ono kako nas drugi vide i interni što predstavlja ono kako mi vidimo sebe – kaže Lidija Miljković, predavač u školi za kreativni HR „Smart Lead“.
Iako bi mnogi mogli da pomisle da su predispozicije za to koliko ćemo verovati u sebe urođene, tačno je da se samosvest razvija tokom godina. Lidija ima i savete kako se ona gradi.
– Samosvest se gradi iz dana u dan kroz naše iskustvo i promene. Promene mogu biti fizičke i psihičke, ali i one koje se dešavaju u našem okruženju ili pod uticajem okruženja. Uključeno je sve: vreme u kome učimo nešto o sebi, iskustvo koje stičemo, emocije koje prolazimo, okruženje koje je konstantno kao i ono koje se menja. Povratna informacija koju dobijamo iz okruženja može biti jedan od glavnih ključeva za najveći razvoj samosvesti. Zato je zaključak o građenju samosvesti da su sva tri nivoa (fizički, eksterni i interni) podložna promenama. Zbog toga je bitno da radimo na sebi kako bismo mogli lakše da usvajamo novo, da prihvatamo promene i unapređujemo se. Sva tri nivoa treba podjednako razvijati – navodi Lidija.
Samosvest je važna kako u poslu tako i u privatnom životu. Bez nje nema napretka ni u jednoj sferi.
– Važno je da budemo samosvesni jer ćemo postizati rezultate koje želimo, komuniciraćemo bolje i efektivnije, a imaćemo i mnogo veći uticaj na svoje okruženje. Olakšaćemo kako sebi tako i drugima život, izbore, odluke, komunikaciju i razumevanje. Samosvest direktno utiče na međuljudske odnose i na naše ciljeve – objašnjava predavač HR- a.
Sada nam je jasno zašto je važno da budemo samosvesni, ali ni u čemu ne treba preterivati.
– Mnogi previše i predaleko odu u analiziranju i razumevanju sebe. Jeste da je dobro da upoznajemo sebe, ali isto tako i da ono što smo upoznali pustimo da se razvija dalje. Najveća greška koju možemo da napravimo je da nešto sakrijemo u analizi sebe kako ne bi napravili nove greške, a zapravo nove greške nam daju lekcije koje nas odlično dalje grade i podržavaju deo životnih promena. Promene spadaju u deo socijalne inteligencije, tako da učenje i promene jačaju našu socijalnu inteligenciju. Loša strana može da bude i to da se ljudi ponekad više nego potrebno zadržavaju u analiziranju sebe – zaključuje Lidija Miljković i svetuje da za buđenje različitih veština mogu da budu dobri i treninzi namenjeni tome.
Neke od treninga možete da pronađete i u školi za kerativni HR „Smart Lead“.
Pročitaj još:
Da li ste u balansu? Testirajte sebe i otkrijte zašto je važno da ga postignete
Usavršavaj se! Pravilno izaberi kurs koji će ti doneti veću produktivnost i zaradu
Svako od nas ko radi u timu, a posebno oni koji ga predvode, moraju da znaju OVE veštine
Uspešno ste se prijavili