Doniranje polnih ćelija biće dozvoljeno u našoj zemlji kada se usvoje pravilnici o biomedicnski potpomognutom oplođenju.
– Tada ćemo znati i detalje pod kojim uslovima će se raditi i kome će biti dozvoljeno da donira polne ćelije. Svaka zemlja ima svoje posebne propise koji regulišu ovu oblast. Tako da ukoliko želite da budete donor u stranoj zemlji najbolje je da nađete neku njihovu kliniku za IVF i da im se lično obratite, pa će vam oni dati punu informaciju da li je to kod njih dozvoljeno i pod kojim uslovima – kaže ginekolog Mima Fazlagić.
Kao što smo već naglasili uslovi i sama procedura variraju od klinike do klinike. Mi smo kontaktirali Embryolab kliniku iz Soluna kako bismo saznali kako izgleda cela procedura. Ukoliko i vi želite da odete kod njih onda je ovo pravi tekst za vas, ali ako se odlučite za neku drugu kliniku neka vam onda ovi podaci posluže kao smernica pre nego što nađete ustanovu koja vam odgovara.
Kontrola kandidatkinja za donorke vrši se na 5 nivoa:
PRVI NIVO
Ažuriranje: Donorka kandidat je obaveštena o obaveznoj terapiji koju je potrebno primeniti radi dobijanja jajnih ćelija, i o potencijalnim rizicima i pravnom okviru .
DRUGI NIVO
Detaljna istorija: Za svaku kandidatkinju za donatorku popunjava se vrlo detaljan upitnik o prošlosti, načinu života, njenoj porodici i nivou obrazovanja.
TREĆI NIVO
Lekarski pregled: Kandidatkinje za donorke prolaze niz hematoloških i genetičkih testiranja u cilju utvrđivanja njihovog dobrog fizičkog i reproduktivnog zdravlja. Ovi testovi obuhvataju:
• infektivne bolesti ( Hepatitis B, hepatitis C , VDRL , HIV I & II)
• Krvna grupa i rezus
• Krvna slika
• Mediteranska Anemija
• Testiranje na Cističnu fibrozu
• Hormonski status
• Koagulacija krvi
• Papa test
Na kraju, radi se vaginalni ultrazvučni pregled kako bi se utvrdio položaj i funkcija njihovih jajnika.

Foto: Profimedia
ČETVRTI NIVO
Genetsko testiranje: Genetska ispitivanja svih potencijalnih donorki jajnih ćelija je veoma važan deo njihovog ispitivanja u Embryolabu. Cilj je da se maksimalno povećaju šanse za zdravu trudnoću i zdravu bebu.
Sve potencijalne donorke prolaze kroz sledeće korake:
KORAK 1: INTERVJU
Kvalitativni,detaljni , jedan-na-jedan intervjui su obavljeni sa svim donorkama jajnih ćelija od strane stručnog kadra klinike i uključuju ispitivanje detaljne istorije porodice. Potencijalne donorke jajnih ćelija sa porodičnom istorijom poremećaja kao što je dijabetes, kardiovaskularne bolesti ili različiti kanceri su isključene.
KORAK 2: KARIOTIP
Provera kariotipa se vrši u okviru početne provere donorki jajnih ćelija. Manje od 5% od svih zdravih osoba su nosioci jedne hromozomske abnormalnosti, ali mogu preneti hromozomopatiju svojim gametima na dobijene embrione. Rezultat je povećan rizik od pobačaja ili beba koja će ispoljiti hromozomsku anomaliju. Sve potencijalne donorke jajnih ćelija koje su nosioci hromozomskih anomalija su isključene.
KORAK 3: TESTIRANJE NA UČESTALE MUTACIJE GENA
Talasemija i Cistična fibroza su dva najčešća poremećaja gena u našoj populaciji. Uprkos tome što je zdrav, nosilac jedne od ovih poremećaja gena ima 50% šanse za prenos defektnog gena na njegovo/ njeno dete. U slučaju da je partner takođe nosilac, postoji rizik od 25% da će dete biti pogođeno. Sve donorke jajnih ćelija su rutinski testirane na Talasemiju i cističnu fibrozu. Potencijalne donorke sa ovom dijagnozom se isključuju.
DODATNI GENETSKI SKRINING
Za specifične poremećaje gena: Različite etničke grupe imaju tendenciju da budu nosioci specifičnih naslednih bolesti. Genetski testovi za specifične poremećaje gena kao što su Fankonijeva anemija, Tai-Sachs, Sindrom Fragilnog X i hemofilija, mogu se izvršiti na osnovu istorije donorke ili istorije para i njihove etničke pripadnosti. Obiman genetski skrining: Svaka zdrava osoba može nositi neki broj retkih mutacija gena. Partneri koji nose mutacije u istom genu mogu imati rizik od 25% da dobiju bebu sa nekim poremećajem. Ispitivanje potencijalne donorke dodatnim genetskim skriningom podrazumeva dijagnostifikovanje više mutacija, koje uključujući nekoliko stotina genetskih oboljenja. Cilj ovog obimnog testa jeda se svede rizik od dobijanja bebe sa genetskom mutacijom na minimum i zaštiti zdravlje vaše buduće porodice.
PETI NIVO
Psihološka provera: Embryolab primenjuje MMPI-2 Psihometrijski test na svim donorkama jajnih ćelija. Psihološka provera donorki nastoji da istraži i izvuče aključke o kognitivnoj i emocionalnoj stabilnosti i funkcionalnosti njihove ličnosti. MMPI-2 test obavlja kvalifikovani klinički psiholog u Embryolabu i sastoji se od dva dela: klinički intervju i psihometrijski test ličnosti.
A. KLINIČKI INTERVJU
Potencijalne donorke jajnih ćelija se ispituju vezano za: demografske podatke, ličnu i porodičnu medicinsku istoriju, korišćenje droge ili alkohola, seksualne probleme, obrazovanje, stručno usavršavanje, međuljudske odnose, društvene aktivnosti, uslove života.
B. PSIHOMETRIJSKI TEST LIČNOSTI
Sve donorke jajnih ćelija su u obavezi da popune: „Višestepeni Minnesota Upitnik o ličnosti MMPI-2 „. Ovaj test je priznat kao najveći validni i pouzdani test ličnosti širom sveta. Test traje sat i po do dva i ocenjuje (1) nivo iskrenosti onoga ko odgovara (tj da li osoba odgovara istinito ili ne) i (2)da li postoje simptomi lične i društvene disfunkcije (odnosno u kojoj meri osoba koja odgovara poseduje kognitivnu i emocionalnu stabilnost na ličnom i međuljudskom nivou).
Psihološka procena i podobnost potencijalne donorke se smatra važna kao njihova klinička podobnost. Embryolab je jedina klinika u Grčkoj i jedna od retkih u Evropi koja primenjuje specifične psihometrijske testove.
Dodatnih 20% od potencijalnih donorki jajnih ćelija su isključene nakon testa MMPI.
Samo 40-50% od kandidatkinja uspešno prođu svih pet faza evaluacije i uđu na spisak donorki Embryolaba.
Zašto Embryolab?
• Klinika vrši detaljan lekarski pregled radi izbora najkompatibilnijeg donora
• Donirani genetski materijal je samo od strogo proverenih kompatibilnih donora
• Pri izboru donora uzimaju se u obzir kako fenotipske karakteristike primalaca, tako i krvne grupe
• Intenzivno genetičko testiranje povećava šanse za uspešnu trudnoću I zdravu bebu.
• Posebna pažnja u izboru donora daje se i psihografskim karakteristikama od strane iskusnog psihologa klinike
Pročitaj još:
Da li žene bez partnera u 50. godini mogu sa nepoznatim donorom da se ostvare u ulozi majke?
Da li žene koje su imale tumor dojke ili grlića materice mogu da uđu u proces vantelesne oplodnje?
Uspešno ste se prijavili