Oticanje, debeli prsti, veliki stomak, naduveno lice i tromost usled ovih promena su samo među nekoliko simptoma predmenstrualnog sindroma (PMS) koji se mogu javiti 1-2 nedelje pre menstruacije. Takođe, ovo stanje može biti propraćeno grčevima u stomaku, bolovima u leđima i drugim simptomima.
Žene osećaju da im je stomak težak i natečen neposredno pre i na početku menstruacije.
Ovo može biti neprijatno i može negativno uticati na samopouzdanje jer se tokom oticanja osećamo kao da smo dobile koji kilogram više.
ŠTA IZAZIVA OTICANJE TELA PRED CIKLUS
Nadimanje i oticanje pre i tokom menstruacije može biti posledica promena nivoa hormona kao što su progesteron i estrogen.
Kako se menstruacija žene približava, nivo hormona progesterona opada. Smanjeni nivoi progesterona uzrokuju da materica odbaci svoju sluznicu, što je ono što uzrokuje menstrualno krvarenje.
Osim što izazivaju menstrualno krvarenje, istraživanja sugerišu da promene u nivou progesterona i estrogena uzrokuju da telo zadržava više vode i soli. Ćelije tela postaju otečene od vode, što izaziva osećaj nadimanja.
Studije pokazuju da su žene zadržavale najviše vode i iskusile najgore nadimanje prvog dana menstruacije.

KAKO MOŽETE SMANJITI NADUTOST?
Na sreću, postoje promene koje žene mogu da urade i koje mogu smanjiti ove simptome. Ispod su neki saveti koji mogu doneti olakšanje, evo nekih:
Modifikacija ishrane
Izbegavajte slanu hranu jer natrijum koji sadrži povećava zadržavanje vode u telu. Obično izbegavajte prerađenu hranu i pokušajte da se više fokusirate na sveže sastojke. Preporučuje se maksimalni cilj od 1.500 mg dnevno. Takođe, jedite više hrane bogate kalijumom jer ona može pomoći u smanjenju nadimanja tokom menstruacije tako što smanjuje nivo natrijuma i povećava proizvodnju urina. Ovo može smanjiti zadržavanje vode i poboljšati nadimanje tokom perioda. Namirnice bogate kalijumom uključuju: spanać, slatki krompir, banane, avokado i paradajz.
Izbegavajte rafinisane ugljene hidrate kao što su belo brašno i prerađeni šećeri, jer mogu izazvati skokove u nivou šećera u krvi. Ovo povećava nivo insulina u krvi, što dovodi do toga da bubrezi zadržavaju više natrijuma. Povećani nivoi natrijuma dovode do većeg zadržavanja vode.
Prirodni diuretici
Žene koje žele da ublaže nadimanje tokom menstruacije mogu razmisliti o jedenju više prirodnih diuretika kako bi povećale proizvodnju urina koja bi pomogla u izbacivanju vode, čime bi se smanjilo njeno zadržavanje.
Mnoge namirnice deluju kao prirodni diuretici, uključujući: špargle, ananas, breskve, krastavce, praziluk, đumbir, beli luk. Diuretici su takođe dostupni u obliku tableta. Lekar ih može propisati ako je nadimanje tokom menstruacije jače i drugi kućni tretmani nisu pomogli.
Popijte što više vode
U svetlu prethodna dva pristupa, zadržavanje hidratacije može izgledati kontraintuitivno, ali pijenje više vode se često preporučuje protiv oticanja tokom menstruacije.
Iako ne postoje naučni dokazi koji bi to potvrdili, ukoliko pijete više vode poboljšaete hidrataciju, što generalno poboljšava način na koji se osoba oseća, pa je i ovaj vid preventive vredan razmatranja.
Vežbajte redovno
Studije više puta pokazuju da redovno vežbanje može pomoći u poboljšanju simptoma PMS-a. Kako je nadutost menstruacije simptom PMS-a, redovna vežba može pomoći da se smanji. Preporučuje se najmanje 2,5 sata vežbanja nedeljno
KADA JE ZNAK DA IPAK MORATE KOD LEKARA
Za većinu žena, oticanje pre i tokom menstruacije je neprijatno, ali ih ne sprečava da mogu da nastave sa svojim danom. Međutim, ako nadimanje tokom menstruacije utiče na svakodnevni život žene, dobra je ideja da razgovarate sa svojim lekarom.
Ako nadutost ne nestane nakon menstruacije ili postoje drugi simptomi koji se odnose na vašu menstruaciju, oni mogu biti znak ozbiljnijeg zdravstvenog stanja i može biti potrebna dalja istraga.
Pročitaj još:
Uspešno ste se prijavili