Jedan uobičajeni stomatološki problem sa kojim se mnogi ljudi suočavaju su slomljeni ili okrnjeni zubi. Iako u početku može izgledati kao manji problem, slomljeni zub može dovesti do različitih zdravstvenih problema ako se ne leči.
Kroz ovaj tekst ćemo istražiti potencijalne zdravstvene rizike povezane sa slomljenim zubima i važnost traženja brzog lečenja za ovaj uobičajeni stomatološki problem.
Uobičajeni razlozi za slomljene zube
Postoji nekoliko razloga zašto se zubi mogu slomiti ili okrhnuti. Neki od najčešćih uzroka uključuju:
- Nesreće ili traume – nezgode ili povrede lica, usta ili zuba, kao što su padovi, sportske povrede, saobraćajne nesreće ili fizičke svađe, mogu dovesti do slomljenih zuba.
- Karijes – ako se ne leči, zubni karijes može oslabiti strukturu zuba i uzrokovati njenu krhkost, što dovodi do većeg rizika od preloma zuba.
- Škripanje ili stiskanje – hronično škrgutanje ili stiskanje zuba, takođe poznato kao bruksizam, može da izvrši preveliki pritisak na zube, uzrokujući da se okrnje ili lome.
- Jedenje tvrde hrane – jedenje tvrde hrane poput leda, zrna kokica, tvrdih bombona i orašastih plodova takođe može dovesti do slomljenih zuba.
- Velike plombe – velike plombe mogu oslabiti strukturu zuba, čineći je sklonijom prelomima.

Važno je napomenuti da određeni faktori, kao što su loša oralna higijena, starenje i određena medicinska stanja, takođe mogu povećati rizik od slomljenih zuba. Zbog toga je od suštinskog značaja da praktikujete dobru oralnu higijenu i redovno posećujete stomatologa kako biste identifikovali i rešili sve potencijalne probleme sa zubima pre nego što se pogoršaju.
Mogu li slomljeni zubi uticati na vaše zdravlje?
Napukao ili slomljen zub može imati značajan uticaj na vaše zdravlje. Ne samo da može pogoršati vaše oralno zdravlje, već može imati i trajni efekat na vaše opšte blagostanje. Na primer, slomljeni zub se može inficirati zbog bakterija koje lako pristupaju zubnoj pulpi. To može dovesti do simptoma kao što su:
- Bol u zubima
- Karijes
- Oticanje i groznica
- Loš zadah
- Osetljivost zuba
- Zubni apsces
Međutim, ako se ne leči, slomljeni zub sa infekcijom može dovesti do drugih značajnih i težih zdravstvenih problema.

Zdravstveni efekti slomljenih zuba
Bolest desni
Kada se zub slomi, može ostaviti oštre ili nazubljene ivice koje mogu iritirati okolne desni, izazivajući upalu i infekciju. Oštećeni zub takođe može imati pukotine koje mogu zarobiti čestice hrane i bakterije, što dovodi do nakupljanja plaka i bolesti desni. Štaviše, slomljeni zub može promeniti zagriz i izazvati neujednačen pritisak na okolne zube, pogoršavajući probleme sa desnima. Ako se ne leči, bolest desni može napredovati i izazvati gubitak zuba, oštećenje kostiju i druge ozbiljne zdravstvene komplikacije.
Infekcija okolnih tkiva/kosti
Slomljeni zubi i loše oralno zdravlje mogu dovesti do infekcije okolnih tkiva i kostiju, što može izazvati jak bol i nelagodnost. Kada se zub slomi, može izložiti pulpu i nerve, čineći ih ranjivim na bakterijske infekcije koje mogu biti teške za lečenje. Infekcija može izazvati otok, crvenilo i stvaranje gnoja, što dovodi do apscesa zuba i gubitka kosti. U nekim slučajevima, infekcija se takođe može proširiti na druge delove tela, izazivajući dalje zdravstvene komplikacije.
Bolesti srca
Slomljeni zubi mogu izazvati srčana oboljenja zbog moguće veze između oralnog zdravlja i kardiovaskularnog zdravlja. Kada se zub slomi, to može dovesti do nakupljanja bakterija u ustima, koje se mogu proširiti na druge delove tela, uključujući i srce. Bakterije mogu ući u krvotok i izazvati upalu u arterijama, što dovodi do nakupljanja plaka i sužavanja krvnih sudova. Ovo stanje je poznato kao ateroskleroza, što može povećati rizik od srčanog i moždanog udara. Štaviše, slomljeni zubi mogu izazvati uznapredovalu bolest desni, koja je takođe povezana sa povećanim rizikom od srčanih oboljenja.
Dakle, i te kako je važno da redovno posećujete stomatologa i da znate da polomljeni zub nije samo estetski problem već mnogo više i važnije od toga.
Uspešno ste se prijavili