DNK je molekul koji se nalazi u svakoj našoj ćeliji i u kojem je zapisano sve o nama. U te tri milijarde slova piše sve o tome kako izgledamo, kako nam funkcionišu organi, sve o našem zdravlju i o tome za koju bolest imamo predispoziciju i kako ćemo je podneti. Bukvalno sve o našoj sudbini. Genetika je tačnija od astrologije!
Ako vas zanima koji lekovi vam najbolje odgovaraju, kako bi trebalo da se hranite, koliko bi trebalo da vežbate… odgovore pronađite u vašem molekulu DNK!
Pisali smo vam već o jutarnjim DNK testovima, iz nutrigenetike koji otkriva da li vam ujutru više prija kafa, zeleni čaj ili ceđena pomorandža. Objašnjavali smo vam i šta je DNK, detaljno i u čemu vam sve on može pomoći.
Danas ćemo da se baziramo na partnerske odnose, odnosno zašto je važno da znamo partnerovu strukturu DNK. Naša gošća bila je dr Sonja Pavlović sa Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inžinjerstvo Univerziteta u Beogradu, koja nam je objasnila zašto moramo da vidimo da li je naš i partnerov DNK kompaktibilan.
– Važno je zbog toga što postoje bolesti koje su nasledne i veliki broj tih bolesti je uzrokovan time što u bebi treba da se sklope mutiran gen mame i mutiran gen tate. Mama i tata nose po jedna taj mutiran gen i oni su asimptomatski, deluju kao potpuno zdravi ljudi, ali ako se slučajno u bebi sretnu oba ta bolesna gena, onda beba oboli od jedne od 10 hiljada nama poznatih tzv. naslednih bolesti koje su veoma teške i koje se zovu retkim bolestima- kaže dr Pavlović.
Da li možemo da menjamo sudbinu koja nam je zapisana u DNK?
„Možemo! Nije sve samo u slovima kojima je ispisana vaša knjiga. Ta slova mogu tokom života da dobijaju ukrase, a to se zove epigenetički zapis. Naša DNK non stop odgovara na signale iz spoljašne sredine. Nekada smo govorili da smo mi kombinacija genetike i faktora spoljašnje sredine. Ti faktori ne utiču na nas kao neki fluid, već tako što utiču na ukrase na DNK, a ti ukrasi su bitni za to kako se čita DNK molekul. Ona zavisi od načina vaše ishrane, aktivnosti pa čak i klimatske sredine u kojoj živite. Mi zato i jesmo tako složeni.“
Šta se onda dešava? Dobija porodica jedno bolesno dete i svaka sledeća trudnoća ide na prenatalnu dijagnostiku, jer tada znate genetski uzročnik i možete da odredite da li će sledeća beba biti nosilac jednog bolesnog gena ili oba i tada dobijate savet genetičara kada bi trebalo da se odlučite za sledeču trudnoću, da se ne bi rodilo još jedno bolesno dete.
– Šta nama genetika danas omogućava? Postoji nešto što se zove prekoncepcijsko testiranje, a to znači da bračni drugovi mogu da dođu i da se testiraju na sve gene koji su odgovorni za svih tih nekoliko hiljada retkih bolesti i da znaju da li su nosioci. To znači da i prva trudnoća može da ide na prenatalnu dijagnostiku i da ne moraju da saznaju da imaju neke genetično opterećenje u porodici tako što su dobili prvo, teško bolesno dete – objašnjava dr Pavlović.
Detaljnije o ovoj temi sa dr Sonjom Pavlović pogledajte u video prilogu:
Pročitaj još:
Napravite DNK selfi: Saznajte o sebi više nego što možete da zamislite!
Zaboravite na dosadne dijete! Neka vam vaša DNK otkrije recept za zdravlje
Uspešno ste se prijavili