Takođe, dešava se i da je antigenski test jedan dan negativan, a sutradan pozitivan, pošto osetljivost zavisi od trenutka kada se radi, objasnila je Sarkićeva.
U privatnim laboratorijama rade se samo brzi antigenski testovi, dok se u javnosti postavlja pitanje njihove pouzdanosti u odnosu na pi-si-ar.
Sarkićeva ističe da je pi-si-ar „zlatni standard“ koji tačno detektuje virus, dok antigenski mogu u jedan do tri odsto slučajeva, što piše i u uputstvu za testove, da daju lažnu reaktivnost na neki drugi virus.
– Antigenski test uvek ima jedan do tri odsto mogućnosti da ima neku međusobnu kros-reakciju, smanjenu specifičnost – navodi Sarkićeva za RTS.
Osetljivost antigenskog testa zavisi, dodala je, i od trenutka kada se radi.
– Na samom početku bolesti on može da bude negativan“, napomenula je Sarkićeva i navela da su imali slučajeve da je test jedan dan negativan, a sutradan pozitivan.
Zato uvek uz rezultat, ako neko ima simptome, pacijentu kažu da se javi doktoru ili da ponovi test za jedan dan, istakla je gošća Beogradske hronike.
Ističe da sve zavisi od koncentracije virusa koji je neko primio.
– Ako je neko primio visoku dozu virusa, taj antigenski test je pouzdano pozitivan – navodi Sarkićeva.
O omikronu: čak i rizični pacijenti imaju blagu kliničku sliku
Gošća Beogradske hronike se osvrnula i na omikron soj, ocenjujući da čak i rizični pacijenti imaju jako blagu kliničku sliku.
„Rizični pacijenti su oni koji imaju insuficijenciju pluća ili neke druge bolesti i to je stvarno utešno. Veliki broj ljudi ima blagu kliničku sliku, čak blažu od gripa“, navela je Sarkićeva.
Upitana da li je ovo početak kraja korone, rekla je da lično misli i da bi volela da je tako.
Uspešno ste se prijavili