Žene koje su u radnom odnosu – na ugovorima o radu, imaju pravo na plaćeno odsustvo sa rada radi obavljanja lekarskih pregleda u vezi sa trudnoćom, a ukoliko lekar ginekolog proceni da je budućoj mami potrebno mirovanje, on joj može otvoriti bolovanje do 30 dana. Ako je procena da je i nakon 30 dana potrebno mirovanje, buduća majka se upućuje na komisiju radi daljeg bolovanja.
– Žene koje mogu da rade tokom trudnoće ne mogu da rade na poslovima koji su, štetni za njeno zdravlje i zdravlje deteta, a naročito na poslovima koji zahtevaju podizanje tereta ili na kojima postoji štetno zračenje ili izloženost ekstremnim temperaturama i vibracijama. Poslodavac je dužan da zaposlenoj obezbedi obavljanje drugih odgovarajućih poslova, a ako takvih poslova nema, da je uputi na plaćeno odsustvo – objašnjava Tanja Marković, advokat.
Kada se približi porođaj, tačnije najranije 45 dana pre porođaja, a najkasnije 28 žena otpočinje porodiljsko odsustvo, a kada se porodi onda ima pravo na odsusustvo radi nege deteta.
– Porodiljsko odsustvo i odsustvo radi nege deteta traju ukupno 365 dana. Ovo odsustvo može da koristi i otac deteta, ako postoji opravdan razlog zašto majka ne može da koristi to pravo. Ovo pravo imaju i hranitelj, usvojitelj i staratelj deteta. Pravo da koristi porodiljsko odsustvo u trajanju do navršena tri meseca od dana porođaja ima i zaposlena žena ako se dete rodi mrtvo ili ako dete umre pre isteka porodiljskog odsustva. Za treće i svako sledeće dete majka ima pravo na odsustvo od 2 godine – naglašava Markovićeva.
Ukoliko imate neko pitanje za advokata Tanju Marković pišite nam u komentaru, a ona će vam lično odgovoriti na njega!
Za vreme ovog odsustva majka, kao i ostali gore navedeni imaju pravo na naknadu zarade.
– Naknada zarade za majke zaposlene kod poslodavca utvrđuje se u visini prosečne osnovne zarade majke za 12 meseci koji prethode mesecu u kome otpočinje korišćenje odsustva, uvećane po osnovu vremena provedenog na radu, za svaku punu godinu rada ostvarenu u radnom odnosu u skladu sa Zakonom, a najviše do pet prosečnih mesečnih zarada u Republici Srbiji, dok se naknada zarade za majke zaposlene kod poslodavca kod koga je bila u radnom odnosu manje od 12 meseci, utvrđuje tako što se za mesece koji nedostaju do 12 meseci kao zarada uzima 50 osto prosečne mesečne zarade u Republici Srbiji – kaže advokat.
Posebno je bitna odredba Zakona o radu koja štiti žene koje rade po osnovu ugovora o radu na određeno vreme i to tako što kaže da se radni odnos produžava do isteka porodiljskog odsustva. Tako npr. ako je majka saznala da je trudna na poslednji radni dan po osnovu ugovora na određeno i o tome obavestila poslodavca on će morati da joj ga produži sve do isteka porodiljskog odsustva. Raniji zakon nije sadržao ovu odredbu, tako da je ona možda najveći napredak ovog zakona vezano za zaštitu materinstva.
Pročitaj još:
Pomažemo vam da prikupite svu dokumentaciju za otvaranje trudničkog bolovanja
Ispovest majke koja čeka treće dete: Dobila sam otkaz zato što sam trudna
Uspešno ste se prijavili