Odgovor na tu dilemu je jednostavan, u sve treba verovati jer bude lepe emocije i mame osmeh na lice. Pa ko još ne voli da pamti detinjstvo po poklonima ispod jelke koje je doneo lično Deda Mraz sa svojim irvasima ili sv. Nikola ili neko treći. Teorija je više, a mi vam izdvajamo najpozantije i najpopularnije.
Trebalo bi da znate da za koju god da se „uhvatite“ nećete pogrešiti.
Dakle, sedi deka dobronamernog lika sa velikom bradom i dužom kosom jeste izmišljeni lik koji deci donosi poklone na najznačajnije praznike, zavisno od kulture.
Širom sveta je poznat pod nazivom Deda Mraz, posebno u istočno evropskim državama i na Zapadu i u domove stiže u ponoć između 31. decembra i 1. januara.
Božić Bata je istog imena i zanimanja ali „radi“ na Badnje veče i Božić u porodicama koje su hrišćanske veroispovesti.
Sveti Nikola se zove među pravoslavnim porodicama i u evropskim i zapadnim kulturama.
Lik je isti, misija takođe, samo ime varira od kultura, religija i naroda.

Foto: Pixabay
Koren anglosaksonskog termina kojim je označen Deda Mraz (Senta Klas) koji je najupečatljiviji i najpoznatiji mogao bi se naći i u tradiciji holandskih doseljenika koji su naselili predele Severne Amerike, donoseći sa sobom kovanicu „Sinterklass“. Čak je i nekadašnji Novi Amsterdam, današnji Njujork, 1804. godine za svog sveca zaštitnika izabrao baš Svetog Nikolu.
Upravo se u tom periodu Sveti Nikola „preobrazio“ u Deda Mraza, a kao jedan od „krivaca“ pominje se Aleksandar Anderson jer je on bio zamoljen da naslika Svetog Nikolu za prvu večeru održanu u čast tog sveca u Njujorku 1810. godine. Od tada je duga bela brada i oreol oko glave postao zaštitni znak sveca.
Krzneni ogrtač dobio je u drugoj polovini 19. veka kada je njegov lik počeo da se pojavljuje u pesmama, a sada već tradicionalna crvena boja, zamenila je prvobitnu žutu 1868. godine kada su Deda Mrazu dodate kočije i irvasi.
U kog vesnika dobrih vesti i vodiča iznenađenja vi verujete, kome se radujete?
Uspešno ste se prijavili