U vantelesnoj oplodnji ginekolog određuje terapiju tj. stimulaciju koja se uglavnom radi po odgovarajućem protokulu i prati razvoj jajnih ćelija ultrazvukom. Kada dođe do sazrevanja jajne ćelije izvrši njihovu punkciju i zatim ih predaje embriologu.
– Embriolog proverava njihov kvalitet i stavlja ih u specijalne hranljive rastvore. Priprema spermu i izdvaja najkvalitetnije spermatozoide i priprema specijalnu hranljivu podlogu za njih, a zatim ih pomeša sa jajnim ćelijama i drži u specijalnom inkubatoru 72 časa i prati njihov razvoj. Proverava kvalitet nastalih embriona i ocenjuje ih i bira koji će biti vraćeni u matericu – objašnjava dr Mima Fazlagić.
Ovo je posao embriologa ukoliko se radi običan postupak vantelesne oplodnje. Ukoliko postoji mali broj spermatozoida ili su nepokretni radi se specijalna metoda koja se zove ICSI.
– To u prevodu znači intracitoplazmatična spermatozidna injekcija i podrazumeva da se specijalnim alatima jedan spermatozoid uvodi u samu jajnu ćeliju. Kada posmatrate sa strane to liči na video igricu gde džojstikom uvodite spermatozoid u citoplazmu jajne ćelije da bi bilo omogućeno oplođenje. Tu je potrebno iskustvo i spretnost embriologa. Takođe uspešnost vantelesnog oplođenja zavisi od kvaliteta i uslova laboratorije, a za to je odgovoran embriolog u timskom radu sa ginekologom – navodi doktorka.
Jedni od najstručnijih embriologa rade u klinici Embryolab u Solunu. U prilog tome govori činjenica da su parovi iz 25 zemalja izašli sa osmehom na licu iz bolnice i da je 90 odsto uspešan ishod u manje od tri urađena embriotransfera. Posvećeni su svakom pojedincu čineći njegov problem svojim, praveći individualne programe terapije, nudeći pristupačne cene i uvek idu korak dalje kako bi ostvarili vaše snove.
Uspešno ste se prijavili