Nikad nije rano za malo spremanje, koje je u stvari veliko i bitno raspremanje doma. Septembar se rapidno približava, deca kreću u školu, trebalo bi obnoviti garderobu, ali i ukloniti sve što je višak i baciti stvari koje preskačete ili samo premeštate s mesta na mesto.
Bacimo se na posao!

Sredite ormar
Kod garderobe je zanimljivo to da se mnoge stvari guraju u ćoškove uz izgovor da možda mogu da zatrebaju. Ipak, i vi znate da je mala verovatnoća da ćete nositi te farmerke niskog struka iz devedesetih ili bolero koji je već odavno izašao iz upotrebe. Sa druge strane, iznošena kabasta garderoba, poput džempera, dukserica i trenerki koji se čuvaju „za po kući“ takođe zauzimaju preko potreban prostor.
Ukoliko vaša profesija zahteva strogo poslovno oblačenje, pobacajte izbledele blejzere, požutele košulje, stvari koje su flekave ili pocepane. Ukoliko imate mnogo odela, neka od njih sigurno godinama niste nosili a u dobrom su stanju. Poklonite ih nekome kome su potrebnija.
Selektujte dečju garderobu
Dok su mališani zauzeti predivnim toplim danima usudite se da sredite i njihove garderobere. Selektujte odeću koju su prerasli, a ako je u dobrom stanju, spakujte je i dajte nekome ko ima mlađu decu od vas ili poklonite nekom humanitarnom udruženju. A onda napravite spisak garderobe neophodne za polazak u školu ili vrtić.

Pregledajte školski pribor
Pre nego što krenete u kupovinu novih svezaka, flomastera i rančeva, prvo raščistite ono što je ostalo od prošle godine.
Korišćene sveske koje nemaju svrhu niti važno gradivo u njima, iskorišćeni blokovi za crtanje, vodene boje, osušene tempere, istrošene flomastere i prazne hemijske pobacajte. Izanđale gumice za brisanje, izgrižene olovke takođe. Pregledajte rančeve, pokupite zgužvane papire, pocepane listove… Proverite pernice, da li sadrže šestar, lenjire i oštrače, a potom napravite spisak sa kojim ćete u nabavku krajem avgusta. Kada imate sve taksativno navedeno, lakše pazarite šta je potrebno i čuvate kućni budžet.
Kartonska ambalaža i kese
Svaka kuća u Srbiji ima kesu sa kesama, čiji se obim samo povećava. Bilo da ste kupili namirnice ili garderobu, opet kese. Koristite cegere za bakaluk, a garderobu i obuću pokušajte da naručujete onlajn.
No, kad smo kod internet kupovine, posle nje ne ostaju kese, ali ostaju najloni, plastika i kutije. Ukoliko te kutije krijete po ćoškovima, dižete na ormare ili ispod kreveta, pobacajte ih, samo zauzimaju prostor i skupljaju prašinu. Naravno, zadržite garancije ukoliko ste naručili tehniku i račune.
Stari telefoni, punjači, bela tehnika, elektronski uređaji
Uvek postoji stari mobilni telefon koji negde čuvate sa pratećom opremom, zlu ne trebalo. Ili onaj mikser star 30 godina, ko zna možda će da zatreba. Možda imate i dva fena, jedan malo slabije radi, ali neka ga. Fiksni telefon ne koristite i negde u ćošku skuplja prašinu?
Rešite se svih nepotrebnih aparata. Danas stare mobilne telefone možete da reciklirate, a njihove slušalice vam sigurno neće zatrebati jer je tehnika toliko napredovala da ne mogu da se koriste sa novim aparatima. Male kućne aparate prodajte ili dajte nekome ko će znati šta sa njima.
PROČITAJE JOŠ:
Zašto je renoviranje stana u Beogradu postala prava noćna mora
Pena za brijanje i bebi ulje umesto hemije – Domaćica otkrila trikove za čišćenje kuće i oduševila žene
8 feng šui pravila za dekoraciju doma koja će vam privući ljubav i obilje dobre energije
Uspešno ste se prijavili