Da li ova promena vremena utiče na naše zdravlje? Dobra stvar je ta imamo sat vremena duže, što znači da nam ništa nije uskraćeno (pa ni san) kao što je to slučaj kada se kazaljke okreću na letnje računanje vremena.
Ipak, na dnevnoj svetlosti se luči hormom serotonin koji podstiče rad organizma, a zadužen je i za dobro raspoloženje. Sa druge strane, kada se on „ugasi“ tokom noći nastupa hormon melatonin, koji ima slične funkcije ali on deluje samo tokom mraka. Promenom vremena, menja se i balans rada ova dva hormona. Da bi se uspostavila ravnoteža potrebno je da prođe određeni vremenski period da se telo navikne.

Foto: Envato
U narednim mesecima će noći biti sve duže, a mrak ćemo dočekivati oko 16-17 sati. To će uticati na našu produktivnost i raspoloženje, jer je poznato da je sunce zaduženo za „pokretanje“ volje, ambicije, sreće i aktivnosti.
Ipak, postoji i jedna dobra vest! Naučna istraživanja pokazala su da je broj srčanih udara manji za pet odsto nakon pomeranja sata na zimsko računanje vremena – u odnosu na letnje.
Dakle, ako ste ovih dana mrzovoljni, pospani, bez energije i dobre volje, ne brinite jer će brzo proći. Organizam će se ubrzo navići na promenu sata i stvari će doći na svoje mesto!
Uspešno ste se prijavili