Kako „Blic“ saznaje, u petak je verenica našeg sportiste iz jedne beogradske bolnice prebačena u GAK Višegradska, zbog stanja koje prethodi pobačaju. Dobila je terapiju i ostala je da leži u bolnici.
Ova situacija odigrala se pola sata pre ponoći. Dežurne doktorke pregledale su verenicu sportiste, čije je stanje bilo loše i ona je hitno prebačena u porodilište jer je prevremeni porođaj krenuo.
Da pre svega objasnimo pojam „prevremenog porođaja“. Trudnoća prirodno traje 40 nedelja. Ukoliko porođaj nastupi pre 37. nedelje, tada je reč o prevremenom porođaju. Šesti mesec je i te kako kritičan kada je drugo stanje u pitanju.
– Čak i u najrazvijenijim zemljama porođaj u 22. nedelji gestacije ne daje skoro nikakvu šansu za preživljavanje bebe. Postoji tek nekoliko slučajeva u svetu gde su bebe rođene u tako ranoj gestaciji preživele i to se smatra medicinskim čudom, jer su u tom periodu bebe jako nezrele bez sposobnosi da dišu i kad i prežive imaju mnoge zdravstvene posledice kao sto je oslabljen sluh, vid ili cerebralna paraliza – objašnjava ginekolog Mima Fazlagić.
„Prevremeni (preterminski) porođaj je jedna od najvećih briga budućih roditelja i jedan od najznačajnijih problema sa kojim se susreću ginekolozi-akušeri jer je vezan za najveći procenat smrtnosti, oboljenja i velike troškove koje izdvajaju zdravstveni sistemi. U smrtnosti svih novorođenih beba, 70 odsto pripada prevremeno rođenim bebama. Uprkos velikom razvoju nauke, još uvek se ne može predvideti ni sprečiti prevremeni porođaj. Jedini način borbe je razvoj intenzivne nege novorođenčadi koja ima zadatak da pomogne ovim bebama da prežive, ali i da spreči posledice prevremenog porođaja“, dr Mima Fazlagić.
Prevremeni porođaji su sastavni deo trudnoće i ne mogu da se izbegnu niti da se spreče i nije poznato zbog čega se javljaju.
– Naravno da bi ljudi kojima se to desi želeli eksplicitno objašnjenje i da zbog toga krive lekare, ali to je polje gde je medicina i u najrazvijenijim zemljama nemoćna – zaključuje dr Fazlagić.
Učestalost prevremenih porođaja kod nas je oko 9 odsto od svih porođaja. U razvijenim zemljama, kod kojih je nivo zdravstvene nege na visokom nivou, već novorođenčad posle 25. nedelje trudnoće imaju šanse ne samo da prežive već i da budu zdrava.
Pročitaj još:
TUGA I BOL Ovo je jedini način da se preboli spontani pobačaj
Prvo dete ste dobili prirodno, a za drugo vam treba vantelesna oplodnja? Ovo su vam mogućnosti!
Uspešno ste se prijavili