Ovoj lošoj slici dodatno ugrožava situacija ako se tantrum desio na nekom javnom mestu gde su sve oči uprte u dete koje se valja po podu supermarketa, vrišti u prodavnici ili divlja u parkiću naočigled drugih.
U tim trenucima se roditelji hvataju za „instant“ rešenje, očigledno u neznanju da tako samo pogoršavaju stvari. Da krenemo redom.
ŠTA SU TANTRUMI?
Tantrumi su intenzivni izlivi emocija kod male dece. Obično se pokazuju kao bes, ljutnja, nervoza, nekontrolisano vrištanje, bacakanje po podu i slično.

Tantrumi su jedan od najčešćih oblika problematičnog ponašanja kod male dece, ali imaju tendenciju da opadaju po učestalosti i intenzitetu kako dete stari. Za malo dete, napadi besa se mogu smatrati normalnim, pa čak i kao pokazatelji snage karaktera u razvoju.
GDE GREŠE RODITELJI KADA DETE IMA TANTRUME?
U ovakvim situacija, posebno na javnim mestima, roditelji gotovo instinktivno vade mobilni telefon kako bi umirili dete.
Poslednjih godina, može se reći da je postalo uobičajeno da se deci daju digitalni uređaji kada njihove emocije postanu nepodnošljive. I istraživači su otkrili da bi to moglo imati štetne dugoročne posledice.

Tim s mađarskog Univerziteta „Etveš Lorand“ zatražio je od 265 roditelja da popune upitnike o ponašanju svog deteta. Njihovi mališani su u proseku imali 3,5 godine, a potom su učesnici studije godinu dana kasnije popunili još jedan upitnik.
Analiza mađarskog Univerziteta „Etveš Lorand“ pokazala je da što su roditelji više koristili telefone ili tablete kao „sredstvo za smirenje“ – to su njihova deca lošije upravljala besom i frustracijom godinu dana kasnije.
– Pokazali smo da, ako roditelji redovno nude digitalni uređaj svom detetu da ga smire ili da spreče napad besa, ono neće naučiti da reguliše svoje emocije – objasnla je dr Veronika Кonok, prva autorka studije za Daily Mail.

– Ovo dovodi do ozbiljnijih problema s regulacijom emocija, posebno problema sa upravljanjem besom, kasnije u životu. Gnev se ne može i ne sme lečiti digitalnim uređajima, već deca moraju sama da nauče kako da upravljaju svojim negativnim emocijama. Treba im pomoć roditelja tokom ovog procesa učenja, a ne pomoć digitalnog uređaja. – navela je ona.
Nalazi, objavljeni u časopisu Frontiers in Child and Adolescent Psichiatry, takođe su otkrili da su deca koja su imala lošije osnovne veštine upravljanja besom verovatnije dobijala digitalne uređaje.
– Nije iznenađujuće da roditelji češće primenjuju digitalnu regulaciju emocija ako njihovo dete ima tih problema. Ipak, naši rezultati ističu da ova strategija može dovesti do eskalacije već postojećeg problema – zaključila je doktorka.
NE IZBEGAVATI SITUACIJE KOJE MOGU DA FRUSTRIRAJU DETE
Kako je tim, koji je radio na ovom istraživanju, i naglasio, nije rešenje da se izbegavaju situacije koje bi mogle da budu frustrirajuće za dete.
Umesto toga, preporučuje se da roditelji podučavaju svoju decu kroz teške situacije, pomažu im da prepoznaju svoje emocije i nauče ih kako da se nose sa njima.
Predložili su da zdravstveni radnici koji rade sa porodicama mogu pružiti informacije o tome kako roditelji mogu pomoći svojoj deci da upravljaju svojim emocijama bez da im daju tablete ili pametne telefone.

Stručni tim je predložio da zdravstveni radnici koji rade s porodicama pruže informacije o tome kako roditelji mogu pomoći svojoj deci da upravljaju svojim emocijama bez da primene tehnologije.
– Na osnovu naših rezultata, mogle bi se za roditelje razviti nove metode obuke i savetovanja – kaže profesorka Kerolin Ficpatrik, istraživačica kanadskog Univerziteta u Šerbruku i viša autorka ove studije.
– Ako se poveća svest ljudi o tome da su digitalni uređaji neprikladni alati za lečenje tantruma, mentalno zdravlje i dobrobit dece će imati koristi – ističe ona.
Uspešno ste se prijavili