Iako je medicina napredovala, a doktori sve češće podižu svest o tome da se o ovim stvarima govori, praksa je pokazala da muškarci ipak ćute o problemu steriliteta. Ono što je neophodno da svaki muškarac zna, zapamti i ponavlja sebi jeste da on nije problem, već da ima problem. Koji je rešiv, ako se na vreme obrati stručnjaku. Da sterilitet nije sramota, već medicinski problem za koji postoji rešenje.
Da je odlazak na pregled prvi korak do potomstva i da je lečenje put do bebe. Takođe, ako se pogleda statistika, kako u svetu, tako i u Srbiji, ukoliko ste se baš vi pronašli u ovim redovima, moramo da vam kažemo bitnu stvar! Niste jedini koji imaju ovaj problem.
Praksa je pokazala da je muška neplodnost jednako česta kao i ženska. Sve u svemu, jedna trećina slučajeva neplodnosti je uzrokovana muškim reproduktivnim problemima, jedna trećina ženskim reproduktivnim problemima, a jedna trećina reproduktivnim problemima muškaraca i žena ili nepoznatim faktorima.
Koji su (opšti) simptomi muške neplodnosti i šta su uzroci?
Neki znaci uključuju nemogućnost ejakulacije ili malu količinu semene tečnosti koja se oslobađa nakon ejakulacije. Crvena ili ružičasta sperma može ukazivati na prisutnost krvi. Bol, otok ili kvržica u području testisa ili genitalija takođe mogu ukazivati na zdravstveni problem. Ako je muškarac doživeo traumu genitalija takođe može doći do neplodnosti.
Uzroci muške neplodnosti mogu varirati od širokog spektra dijagnoza. Oni uključuju:
Varikokela: Prisustvo otečenih ili proširenih vena oko testisa, obično prisutnih u levom testisu, uzrokujući oštećenje sperme. Otprilike 15 od 100 muškaraca ima dijagnozu varikokele.
Blokada protoka sperme: Različiti uslovi mogu izazvati blokadu protoka sperme, a oni se obično mogu ispraviti manjom operacijom. Blokada može dovesti do toga da broj spermatozoida bude izuzetno nizak ili da ga uopšte nema.
Hormonski problemi: Hormonski problemi, ponekad uzrokovani viškom kilograma, mogu smanjiti ili zaustaviti proizvodnju sperme.
Genetske abnormalnosti: Nedostajući, dodatni, slomljeni ili deformisani hromozomi, fragmentacija DNK sperme ili oštećeni pojedinačni geni na I hromozomu mogu uticati na plodnost muškaraca.
Infekcija: Infekcije prostate ili epididimisa mogu imati značajan uticaj na plodnost muškaraca.
Oksidativni stres: Reaktivni kiseonik ili oksidanti u semenu mogu oštetiti membranu ćelije sperme i DNK.
Kako se dijagnostikuje muška plodnost?
Nakon uzimanja kompletne istorije bolesti i fizičkog pregleda, završava se analiza sperme kako bi se izmerila količina i kvalitet sperme. Dodatni testovi, uključujući dijagnostičko i genetsko testiranje, mogu biti neophodni na osnovu preliminarnih nalaza. Ultrazvuk se može koristiti za otkrivanje varikokele ili abnormalnosti spermatozoida.
Kako se procenjuje zdravlje sperme?
Zdravlje sperme može pravilno proceniti samo stručnjak analizom sperme. Zdravlje sperme se ocenjuje pomoću tri glavna faktora: pokretljivosti, morfologije i broja. Pokretljivost se odnosi na sposobnost spermatozoida da se efikasno kreće. Najmanje 40% bi trebalo da se kreće napred brzo, a najmanje 50% pliva napred, čak i ako je kretanje sporo. Morfologija se odnosi na oblik sperme, pri čemu su glava i rep normalne veličine idealni. Najmanje 14% sperme treba da bude normalnog oblika. Broj spermatozoida se odnosi na količinu sperme prisutne u semenskoj
tečnosti. Koncentracija sperme treba da bude najmanje 15 miliona po mililitru, sa ukupnom zapreminom sperme od najmanje 2 mililitra. Normalno je da do 25% sperme bude mrtvo. Cilj je
da se najmanje 75% spermatozoida vidi živo.
Šta muškarac može učiniti da poveća plodnost?
Zdravlje sperme može se brzo poboljšati održavanjem zdravog BMI, zdravom ishranom, redovnim vežbanjem i uzimanjem vitaminskih suplemenata. Kada su suplementi u pitanju, poželjno je da se uzimaju oni koji doprinose:
- stimulaciji spermatogeneze
- poboljšanju svih parametara spermograma (povećanju koncentracije i poboljšanju pokretljivosti i morfologije spermatozoida)
- zaštiti spermatozoida od štetnog delovanja slobodnih radikala
- povećanju energije neophodne za fertilizacione sposobnosti spermatozoida
- povećanju libida i potencije
- stimulaciji sinteze endogenog testosterona
Preporučljivo je da se uzima Fertil Max, originalna formulacija koja sadrži 13 aktivnih sastojaka. Sadrži L-karnitin, N-acetilcistein, Tribulus, Cink, Selen, Vitamin B6 i folnu kiselinu. Uzimaju se
dve kapsule dnevno uz ili nakon obroka.
Pročitaj još:
Muški sterilitet je izlečiv – ali je važno da se na pravilan način tretira ovaj problem
Da li ste spremne za jedan prenatalni sastanak? Ovo je najbolji način da održavate zdravu trudnoću
Stres i napetost se ne rešavaju samo jednom šetnjom: Ovo je ŠEST prirodnih sastojaka za umirenje
Uspešno ste se prijavili