Da li vas samo izgovaranje „vantelesna oplodnja“ (VTO) tera na strah? Nema potrebe da se plašite jer VTO postoji već 40 godina i sada se obično koristi širom sveta da bi se pomoglo da se na svet donesu zdrave bebe. Medicinske intervencije i tehnologije se danas često koriste u svim vrstama medicinskih procedura, a vantelesna oplodnja je samo jedna od njih koja može pomoći u srećnom ishodu.
VTO u bukvalnom prevodu znači „oplodnja u čaši“, osim što danas više nije u staklu, već u plastici. Proces uključuje oplodnju jajeta spermom u inkubatoru izvan tela, a zatim prenos najboljeg embriona nazad u matericu. Ceo proces, do faze transfera embriona, obično traje tri do četiri nedelje.
Ako nakon inicijalne konsultacije (testiranja i dijagnoze) vaš specijalista utvrdi da je vantelesna najbolje rešenje za vas, ovo je osam koraka na putu ka pozitivnom testu na trudnoću:
Korak 1: Početak lečenja
Tokom redovnog menstrualnog ciklusa, hormoni hipofize – luteinizirajući hormon (LH) i folikulostimulirajući hormon (FSH) – sarađuju u rastu i oslobađanju jajeta iz folikula ispunjenog tečnošću unutar jajnika. Dok brojni folikuli počinju da rastu svakog meseca, samo jedan će postati dovoljno zreo da ovulira. Ovulacija (oslobađanje jajne ćelije iz jajnika) je uzrokovana povećanjem LH oko dve nedelje pre početka menstruacije.
Postoje različiti oblici VTO tretmana, a vaš specijalista za lečenje će izabrati najbolji tip ciklusa za vaše individualne potrebe.
Vaš koordinator za plodnost će vam pružiti detaljne informacije o vašem specifičnom ciklusu lečenja, uključujući vremensku liniju i lekove. Takođe će vam biti pokazano kako da dajete dnevne injekcije FSH i daće vam uputstva za sve druge lekove koji vam mogu biti potrebni tokom ciklusa lečenja.
Korak 2: Stimulacija jajnika
Ova faza uključuje stimulaciju jajnika lekovima za podsticanje rasta folikula koji sadrže jaja. Ovo se radi putem dnevnih injekcija FSH između 9 i 14 dana. Korišćena doza FSH je nešto veća od one koju žena proizvodi prirodno – ovo je u nadi da će stimulisati rast više folikula.
Odgovor jajnika se prati redovnim ultrazvukom i krvnim testovima. Većina žena nauči da daje sopstvene injekcije, ili im partner može pomoći, a to pomaže da se smanji broj poseta klinici.
Korak 3: Aktivirajte injekciju
Faza stimulacije jajnika se završava kada ultrazvuk pokaže da je broj i veličina folikula adekvatan. Injekcije FSH i GnRH agonista/antagonista (supresant hipofize) se zatim prekidaju. Kada vaš koordinator za plodnost potvrdi vreme vaše procedure , on ili ona će vam savetovati tačno vreme za davanje injekcije okidača. Ovo je injekcija humanog horionskog gonadotropina (hCG) da bi se pomoglo konačnom sazrevanju jajne ćelije i njenom otklanjanju sa zida folikula.
Vađenje jajne ćelije se vrši drugog jutra nakon poslednje injekcije (34-36 sati kasnije). Vreme ubrizgavanja okidača je ključno, pa se pobrinite da ga pažljivo zapišete sa svojim uputstvima.
Korak 4: Preuzimanje jajne ćelije i sakupljanje sperme
Vaš specijalista će zatim izvršiti vađenje jajne ćelije dok ste pod blagim sedativima. Ovo uključuje prolazak sonde vođene ultrazvukom, sa pričvršćenom finom iglom, kroz vaginalni kanal i u svaki folikul u jajniku. Tečnost u folikulu se zatim ekstrahuje u epruvetu i proučava pod mikroskopom kako bi se tražila ćelija.
Ova procedura traje 20 do 30 minuta, u zavisnosti od broja folikula koji su se razvili. Nakon uzimanja jajne ćelije, odmorićete se jedan sat pre nego što odete kući. Preporučuje se da tada uzmete slobodan dan i izbegavate bilo kakve naporne vežbe.
Na dan vašeg postupka vađenja jajne ćelije, od vašeg partnera će biti zatraženo da da uzorak sperme. Ako vi i vaš partner imate bilo kakve nedoumice u vezi sa prikupljanjem uzorka, razgovarajte o tome sa osobljem pre nego što započnete ciklus. Možda je moguće napraviti uzorak kod kuće i ostaviti ga u klinici, ili zamrznuti jedan od uzoraka sperme vašeg partnera kao rezervnu kopiju.
Korak 5: Oplodnja (osemenjavanje) i razvoj embriona
Zatim se uzorak sperme ispere i koncentriše, a zatim se dodaje materijalu oko četiri sata nakon uzimanja ćelije. Spermatozoidi i jajne ćelije se stavljaju u inkubator preko noći, a jajne ćelije se sledećeg dana pregledaju na znake oplodnje. Obično će se 60 do 70 odsto jajnih ćelija oploditi ako uzorak sperme izgleda normalno.
Embriolog će vas kontaktirati da razgovara o ishodima oplodnje i svim pitanjima koja imate. Oplođena jajna ćelija se zatim drži u inkubatoru dodatnih 48 sati.
Vaš specijalista za lečenje može predložiti intracitoplazmatsku injekciju sperme (ICSI) kao deo vašeg lečenja ako je kvalitet sperme nizak (broj, morfologija ili pokretljivost sperme). ICSI je specijalizovani oblik lečenja muške neplodnosti i uključuje ubrizgavanje jedne sperme direktno u jedno zrelo jaje.
Korak 6: Transfer embriona
Prenos embriona se dešava dva do pet dana nakon uzimanja jajeta. Embrion odabran za transfer se ubacuje u tanak plastični kateter (meka cevčica), koji prolazi kroz grlić materice, u matericu i nežno otpušta. Sam proces traje samo nekoliko minuta i obično je bezbolan.
Generalno, samo jedan embrion se prenosi, ili dva u izuzetnim slučajevima – to će zavisiti od vaših individualnih okolnosti i kvaliteta embriona.
Nakon transfera, neki od preostalih embriona mogu biti pogodni za vitrifikaciju (brzo zamrzavanje), a ova opcija je dostupna svim pacijentima koji se podvrgavaju tretmanu vantelesne oplodnje. Zamrznuti embrioni se mogu koristiti u narednim ciklusima ako prvi nije uspešan. Da bi bili pogodni za zamrzavanje, embrioni ne smeju pokazivati znake abnormalnog/sporog razvoja ili fragmentacije (raspad ćelija).

Foto: Envato
Korak 7: Lutealna faza
Lutealna faza je dvonedeljni period između transfera embriona i testa na trudnoću. Tokom ovog perioda važno je da se brinete o sebi i održavate dobro zdravlje i blagostanje. Bićete podstaknuti da ograničite napornu aktivnost 24 sata nakon transfera.
Progesteron koji počnete da uzimate nakon uzimanja jajeta ponekad može izazvati umor, mučninu, grčeve i nadimanje. Možete izabrati da uzmete analgetik ako osetite bilo kakvu nelagodnost. Ako ste zabrinuti zbog bilo kakvih simptoma, obratite se svom centru za plodnost i razgovarajte sa koordinatorom za plodnost.
Neka blaga krvarenje mogu se desiti pre nego što treba da uradite test na trudnoću, ali to ne znači uvek da je lečenje bilo neuspešno. Trebalo bi da nastavite da koristite sve lekove za lečenje dok ne počne puna menstruacija i/ili vi i vaš specijalista ne dobijete rezultate testova krvi.
Korak 8: Test trudnoće
Poslednja faza vantelesne oplodnje jeste da uradite test na trudnoću. Iskreno i od srca želimo svima da na testu budu dve crtice!
Klinika Embryolab iz Soluna je tu za svaku od vas, da što lakše prođete kroz postupak vantelesne oplodnje, da vam ostane u lepom sećanju, a ne kao naporno i stresno. Stručnjaci će vam pomoći da oterate sumnje i nedoumice i da zajedno dođete do cilja – odnosno uspešne trudnoće!
Pročitaj još:
Zamrzavanje jajnih ćelija, prednost roditeljstva u „poznim“ godinama
Kakve su mogućnosti za žene koje žele da drugo dete dobiju vantelesnom oplodnjom
Zašto je prolaktin toliko bitan za sve žene koje hoće da ostanu trudne
Uspešno ste se prijavili