Stefan Unić (22) je momak iz Trstenika koji je od malih nogu počeo da se interesuje za nauku. Kada biste ga upoznali, a da ga ne pitate koja su njegova interesovanja, mislili biste da je „običan“ mladić. Dane provodi kao i njegovi vršnjaci, voli duže da spava, ne odbija izlaske za prijateljima, a smatra da je sklapanje novih poznanstava najdragocenije.
Zvuči kao obična priča svakog prosečnog mladića? Pa da, ako se ne bismo okrenuli njegovim interesovanjima i talentima. On je student u Visokoj tehničkoj mašinskoj školi strukovnih studija u Trsteniku, a za njega kažu da je novi Nikola Tesla.
Od kada datira vaše interesovanje za nauku?
– Još od malih nogu sam počeo da se bavim naukom. Zahvaljujući mojoj baki koja me je još kao malog vodila kod jedne učiteljice, koja me je učila da učim da se takmičim i da krenem u vode nauke, govorila mi je uvek o Tesli, tako je meni Tesla uvek bio inspiracija za polje mog interesovanja da se bavim naukom, istraživanjem i pronalascima.

Foto: Privatna arhiva
Da li upoređivanje sa najvećim naučnikom obavezuje da budete što bolji i da li to predstavlja određenu dozu tereta?
– Naravno da obavezuje. Trudim se da uvek maksimalno, šta god radio, da budem što bolji, kako na takmičenjima tako i u privatnom životu. Ne može se svako prozvati Teslom tako da je to za mene zadovoljstvo i veliki teret i obaveza da budem dobar u nauci kao i Tesla. Ali Tesla je bio samo jedan zahvaljujući njemu ceo svet svetli i svako poređenje sa njim je privilegija.
Dobitnik ste Oktobarske nagrade za svoj rad i doprinos u naučnom istraživanju. Osmislili ste ideju „Personalizovanog orgonita“, uređaja koji ublažava elektromagnetna zračenja.
– Da. U pitanju su proizvodi koji su budućnost 21. veka i koji će se naći na spisku deset najtraženijih proizvoda budućnosti. Obzirom na to da posećujem različite sajmove širom sveta, nije mi bilo teško doći na ideju za jedan ovakav proizvod, jer sam oduvek bio pun ideja, ali sama realizacija je veoma teška zbog raznih ekonoskih problema. Svaki pronalazak koji pronađete vi morate da patentirate, a patentiranje nije baš jeftino ako sami finansirate iz svog budžeta. U komunikaciji sam sa različitim ljudima širom sveta po pitanju pronalazaka i inovacija i kada imate dobru komunikaciju onda vam je sve lako. Uvek se trudim da sve što radim, radim maksimalno što mogu. Ponosan sam što sam inovator koji svoju zemlju predstavlja najbolje u svetu što može. Baviti se inovacijama danas je privilegija. Trudim se i dalje da pravim planove za nove pronalaske koji će biti značajni prvenstveno za našu zemlju.
Pored nauke imate interesovanja i za sport i glumu. Ispričajte nam malo više o vašim talentima van školovanja?
– Da, tako je zahvaljujući mojoj majci koja me je upisala na plivanje još u osnovnoj školi zato što sam imao krivu kičmu, kao i većina dece od računara i igrica, ja sam morao ići na plivanja iako to nisam želeo. I eto sada sam uspešan plivač zahvaljujući mojoj mami. I to je primer i da ono što niste želeli ipak ste u tome uspeli i briljirali. Takođe sam se bavio glumom tri godine u Kruševcu, čisto iz ljubavi prema tome, to mi je više bio hobi i zadovoljstvo, ali i tu sam se pokazao dobrim i uspešnim.

Foto: Privatna arhiva
Gde vidite sebe u budućnosti?
– U Srbiji, naravno. Nastaviću da se bavim naukom i pomažem svojoj zemlji na tom putu. A šta bih radio i čime bih se bavio? Pa voleo bih da budem profesor iz svoje oblasti, a to je mašinstvo.
Šta biste poručili mladim ljudima u Srbiji?
– Krenite da čitate knjige, družite se sa drugarima i prijateljima, iskoristite da veći deo svoga vremena provedete sa porodicom, izlazite i družite se umereno. I naravno ne zapostavljajte ljubavni život, ovo je od mene ekskluzivno po prvi put rečeno (smeh).
Uspešno ste se prijavili