Prvak Drame Narodnog pozorišta u Beogradu ostavio je neizbrisiv trag u glumi, a kao jedan od najboljih u svom poslu uživao je poštovanje i divljenje kolega, ali i publike.
Njegovu najveću radost pružali su mu supruga Milica, deca Filip i Vanja kao i unuka.
– Sve svoje strasti sam iživeo, pa i one pogrešne, jer sam smatrao da je to meni kao glumcu dozvoljeno. Morao sam da uđem i u neke zabranjene prostore za koje ljudi misle da su opasni, da mogu da odvedu na stranputice. Ja sam sve doživljavao kao novo iskustvo, bez obzira na to što je ponekad bilo i ekstremno, bolno, možda čak i na ivici dozvoljenog -rekao je Ejdus u jednom od svojih poslednjih itervjua za magazin „Gloria“.
Poslednjih meseci je bolovao od opake bolesti, a iako je postojala mogućnost da ostane paralizovan, nije klonuo duhom. „Pa mogu i u kolicima da predajem, može da se glumi i tako“, navodio je on.
Njegov put kad slavi krenuo je u Akademiji za pozorište, film i televiziju koju je upisao u klasi profesorke Ognjenke Milićević kod koje je studirao prve dve godine. Na trećoj godini profesor mu je bio Predrag Bajčetić. Diplomirao je 1972. godine u klasi profesora Milenka Maričića.
Tokom duge i veoma uspešne karijere odigrao je oko 200 pozorišnih uloga. Upečatljive kreacije ostvario je na scenama u Beogradu, Novom Sadu, Subotici, Zagrebu u Nemačkoj, Francuskoj, Kanadi, SAD, Mađarskoj, Švajcarskoj… U antologijska pozorišna ostvarenja Predraga Ejdusa ubrajaju se likovi Osipa Mandeljštama, Joakima Vujića, Kneza Miškina, Franca Kafke, Napoleona, Alekseja Fjodoroviča Karamazova, Borisa Godunova, Isaka Babelja, Porfirija Petroviča, Laze Dunđerskog, Fausta, Šajloka, Dagija, Hercla, Moska…
U sećanju brojnih ljubitelja pozorišta svakako će ostati upamćen i po maestralnom tumačenju Kir Janje, naslovnog lika istoimene Sterijine komedije, koga je neprekidno igrao od premijere 25. decembra 1992. godine. Poslednji, 237. put, Kir Janju je odigrao 21. aprila ove godine.
Kao kuriozitet, svakako će ostati zabeleženo i da je rolu Bernarda Draha, u predstavi “Šovinistička farsa”, po tekstu Radoslava Pavlovića, u režiji Egona Savina, odigrao čak 1800 puta.
Sa jednakim uspehom igrao je na filmu i televiziji. Nastupio je u više od 50 filmova, televizijskih drama i serija.
Odmah posle diplomiranja, postao je član Narodnog pozorišta u Beogradu. Tu je proveo pune dve decenije, a potom je tokom 1993. godine odlučio da pređe u Jugoslovensko dramsko pozorište. Posle 13 godina, ponovo se vraća u Nacionalni teatar u kojem je, u periodu od 2007. do 2009, obavljao funkciju upravnika.
Zaista je malo glumaca koji nisu imali priliku da rade sa tobom i da uče od tebe kako se voli umetnost i do poslednjeg daha izgara za nju. Večna ti slava i hvala
„…kad umire glumac, umire stotine likova, a život se ukazuje poput loše predstave u kojoj rasplet i završetak nisu vješto pripremljeni. Kad plačemo zbog smrti glumca, mi ne plačemo za njim, nego za svim danima i svim predstavama koje smo zajedno s njime proživjeli u teatru. Kad umire glumac, umire njegova publika, jer je svojom smrću potvrdio i prolaznost njezina života…“ SLOBODA MIĆALOVIĆ
Ejdus je dobitnik velikog broja nagrada, uključujući i „Dobričin prsten”, najveće priznanje koje se u Srbiji dodeljuje pozorišnim glumcima i glumicama za životno delo.
Ove godine dobio je dve nagrade za životno delo – Sterijinu nagradu za naročite zasluge na unapređenju pozorišne umetnosti i kulture i Nagradu za životno delo „Zlatni ćuran“.
Prvu profesionalnu predstavu, “Velika Pljačka”, studenti Glogovac i Trifunović su odradili pored tebe. Jednom toliko zaneti tvojom bravurom, da su zaboravili da su na sceni. SERGEJ TRIFUNOVIĆ
U periodu od 1985. do 1989. godine bio je predsednik Udruženja dramskih umetnika Srbije.
Više od deceniju i po uspešno se bavio i pedagoškim radom na Akademiji lepih umetnosti u Beogradu.
View this post on InstagramDragi Salijeri voli te tvoj Amadeus. Bila je cast i ogromno zadovoljstvo Dragi Pedja
Dragi Salijeri voli te tvoj Amadeus. Bila je čast i ogromno zadovoljstvo. Dragi Peđa. GORDAN KIČIĆ
Preminuo je 28. septembra u Beogradu u 72. godini života.
Uspešno ste se prijavili
Izvor:JDP-aska