Upravni odbor Opšte bolnice Sremska Mitrovica doneo je odluku kojom se omogućava prisustvo jednog pratioca tokom porođaja, a koji će birati porodilja.
Pratilac je obavezan da ispuni određene sanitarne uslove, uključujući donošenje nalaza sterilne koprokulture, sterilnih briseva grla i nosa, koji ne smeju biti stariji od 10 dana. Takođe, to se neće naplaćivati.

Zvezdara prva uvela prisustvo oca na porođaju
Ovo pravilo odavno je važilo za druge klinike u Srbiji.
Tako je Kliničko-bolnički centar Zvezdara pionir u ovoj odluci, pa je tamo prisustvo oca na porođaju dozvoljeno pre više od 20 godina.
Klinika „Narodni front“ takođe dozvoljava da porodilja ne bude bez pratnje na porođaju, a Kliničko-bolnički centar Zemun planirao je da omogući to od jeseni prošle godine.
Direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo Univerzitetskog kliničkog centra Srbije u Višegradskoj, dr Aleksandar Stefanović, izjavio je prošle godine da se nakon tri i po godine ponovo dozvoljavaju posete pacijentkinjama na toj klinici. Prisustvo pratnje tokom porođaja neće se naplaćivati, a procedura će biti sprovedena u skladu sa zakonima.

Dr Stefanović dodaje da su vratili prisustvo na porođaju ne samo muža, već i drugih bliskih osoba, poput sestara i majki. Poseban boks u porodilištu je predviđen za tu svrhu, uz određenu proceduru koja je već postojala.
Takođe, u porodilištu u KBC Niš je dozvoljeno prisustvo oca na porađaju.
Nova pomoć države za prvo dete
Pre samo nekoliko dana, predsednik Aleksandar Vučić je najavio da će od aprila ili maja ove godine za rođenje prvog deteta država izdvajati 500.000 dinara, za drugo dete 600.000, a za treće i četvrto dete biće još ozbiljnija finansijska pomoć
PROČITAJTE JOŠ:
Nemojte nikada da pitate žene žrtve akušerskog nasilja zašto su ćutale i zašto ćute
Priča koja će ohrabriti sve žene koje treba uskoro da se porode, usred vesti o akušerskom nasilju
Trudnički dijabetes je sve češća dijagnoza u drugom stanju – ovako možete da ga regulišete
Uspešno ste se prijavili