Ova dijagnoza podrazumeva intoleraciju na šećer u toku trudnoće. Sama trudnoća deluje dijabetogeno, tj. u trudnoći se menja metabolizam.
– Zbog hormona menja se metabolizam šećera kod svake trudnice, ali kod jednog broja trudnica to prelazi u patološku pojavu. Da bi se dijagnostikovao gestacijski dijabetes potrebno je uraditi test opterećenja glukozom. To podrazumeva da trudnica popije određenu količinu šećera i da se meri vrednost glukoze u krvi posle sat, dva i tri da bi se dokazalo kako se šećer metaboliše. Ako se pokažu patološke vrednosti, dobija se dijagnoza gestacijskog dijabeta – objašnjava Mima Fazlagić, ginekolog.
Gestacijski dijabetes je jedno od rizičnijh stanja u trudnoći. Kod ovih pacijenkinja plod pokazuje patološki rast, takozvana makrozomija ploda, plodova voda se uvećava, a posteljica ostaje nezrelija.
– Ove bebe su ogromne, imaju više od 4.000 grama, ali su nezrelije tako da se takva beba u žargonu često naziva „džin na staklenim nogama“. Zbog svega toga je važno na vreme prepoznati ovu dijagnozu i boriti se za zdravu trudnoću i zdravu bebu – kaže dr Fazlagić i dodaje da je osnovna terapija dijeta koja se zove dijabetična dijeta.
Ova ishrana podrazumeva potpunu zabranu unošenja šećera, a ostala ishrana se bazira na zdravijoj hrani pogodnoj za trudnicu.
– Da bi znali da li je to uspešno, trudnici se radi dnevni profil, a to je kontrola glikemije dva sata posle doručka, ručka i večere. Ako su vrednosti u granicama normale, to znači da je dijeta uspešna i da će se rizici za bebu i mamu smanjiti – priča doktorka.
Gestacijski dijabet je vezan isključivo za trudnoću. Pre kao i posle trudnoće pacijentkinja nema problem sa metabolizmom šećera.
– Pošto je ova pojava sve češća, mi i na samom početku trudnoće svakoj trudnici ispričamo o dijabetogenom dejstvu trudnoće na organizam i preporučimo zdravu ishranu bez šećera. Naravno da skoro niko ne posluša, pa posle uz testove i ozbiljnije priče trudnice postanu disciplinovane tek kad se uplaše – kaže ginekolog.
Uspešno ste se prijavili