Ali pored toga, trening je bitan i kod svake žene jer može da ublaži simptome predmenstrualnog ciklusa (PMS)
Ukoliko i vi spadate u grupu žena koja ima ozbiljne simptome PMS-a svakog meseca, onda je ovo tekst za vas. Poznat vam je osećaj emocionalne promene, poput problema sa raspoloženjem, snom ili koncentracijom? Pred svaku menstruaciju osećate umor, naduvenost ili žudnju za hranom? Verovale ili ne, vi možete da upravljate ovim simptomima, odnosno da ih svedete na minimum, ako ne i potpuno uklonite. U tome može da vam pomogne trening.
Koje vežbe pomažu?
Istraživanja ukazuju da aerobna vežba može da pomogne u poboljšanju simptoma PMS-a, kao što su depresija i umor. Jedno istraživanje je otkrilo da su se žene koje su radile 60-minutne aerobne seanse tri puta nedeljno tokom 8 nedelja osećale mnogo bolje fizički, mentalno i emocionalno.
Sve što povećava vaš rad srca smatra se aerobnom vežbom. Brzo hodanje, trčanje, biciklizam i plivanje su dobar izbor. Pomaže poboljšanju raspoloženja aktivirajući hormon endorfin, a dokazano je da povećani endorfin takođe može da pomogne u smanjenju količine boli koju osećate zbog PMS-a.

Foto: Envato
Joga je još jedna aktivnost koja bi mogla da pomogne. Ona otpušta strs, a on je najzastupljeniji kod žena koje pate od simptoma PMS-a. Jedno istraživanje je otkrilo da su mnoge žene koje su učestvovale u programu joge u trajanju od 12 nedelja imale manje menstrualnih bolova, grčeva i nadutosti. Takođe su imale više energije i bile su bolje raspoložene. Druga studija je pokazala da su određene joga poza – „kobra“, „mačka“ i „riba“ – pomogle u ublažavanju bolnih grčeva (dismenoreja).
Kada treba da vežbam?
Da biste zaista mogli da vidite da li vežbanje može da pomogne u ublažavanju simtoma PMS-a, trebalo bi da to postane redovan deo vašeg života. Ne možete da očekujete da simptomi nestanu ako krenete da vežbate onda kada vas „uhvati“ PMS. Potrebno je barem 30 minuta dnevno fizičke aktivnosti, barem tri dana u nedelji da biste mogli da vidite rezultate.
Pročitaj još:
Pitali smo fitnes instruktora da li je dobro vežbati tokom ciklusa: Budite odgovorne u „onim danima“
Hranom protiv PMS-a: Bitno je šta jedete pre „onih dana“ kako biste sprečili simptome
Uspešno ste se prijavili