– U 32. godini sam shvatila da ću morati da idem na vantelesnu oplodnju i trebalo je dugih osam godina da moj suprug i ja dobijemo dete – kaže sagovornica Marija prisećajući se teških trenutaka kroz koje je prolazila.
– Tokom tih osam godina bilo je bezbroj pregleda, pogrešnih saveta i pogrešnih doktora, dve vanmaterične trudnoće (jedna posle odstanjenih jajovoda), tumaranje po svetu u nadi da će neko znati da nam pomogne. A pomoć smo tražili svuda i u zemlji i u inostranstvu. Od bezbroj susreta sa lekarima i poseta klinikama, od kojih neke samo pokušavaju da vam uzmu novac, ipak smo bili prepušteni sami sebi i morali smo da budemo veći stručnjaci od lekara, Niko nije znao da nam kaže gde je problem, ne udubljuju se u razlog zapto ne možete da ostanete u drugom stanju, ali svi vas savetuju da pokušate ponovo i to baš kod njih. Imala sam utisak da postoji jedan jedini protokol u svim klinikama gde je važan kvantitet, a ne i kvalitet – priča sagovornica.
Onda je čula za kliniku Embryolab u Solunu preko njene dugogodišnje doktorke, koja je, kako navodi sagovornica za Kurir, bila u pravu sve što ju je savetovala.
– Ona je jedina imala sluha za moje ubeđenje da moj problem nije samo ginekološki već i nešto drugo. S razlogom me je uputila tamo. Ono što mi se već na prvi pogled svidelo je grčka klima, prisustvo mora i mogućnost da vam neko drugi sve organizuje – iskrena je Marija.
Oni su me razumeli
– Dobila sam mejl adresu i kontaktirala sa Natašom, koordinatorom za Srbiju. Odmah sam joj rekla da sam bila skoro pa svuda (Srbija, Mađarska, Češka, Istanbul, Kipar), da imam sve moguće analize (i one koje se ovde ne mogu uraditi) i da me ne interesuje da krećem iz početka. Da mi treba neko ko zna da pročita i razume moju dokumentaciju. Tnala sam da je moj problem imunološke prirode i već sam bila na imunološkoj terapiji. Odmah mi je organizovala sastanak sa doktorom koja je hematolog-imunolog, stručnjak za probleme vezane za reprodukciju. Nataša je bila više od koordinatora, uvek je odgovarala na mejlove, bila nam na raspolaganju 24 sata tokom cele nedelje. Kada žena prolazi kroz ono kroz šta sam ja godinama prolazila, potrebno je da joj okruženje bude maksimalno prilagođeno i da joj prija. Nataša je organizovala kompletnu podršku. Suprug i ja smo bili dva puta u Solunu, a tim što sam drugi put otišla na odmor pa u Solun i vratila se trudna s trojkama. Međutim, po savetu ginekologa morala sam da idem na embrioredukciju i sada imam divne blizance koji uskoro pune četiri godine. Ono što je drugačije u ovoj klinici jeste pristup problemu i postavljanje dijagnoze, kao i posebne analize – objašnjava Marija.
Marijin savet
– Ono što vam je veoma važno jeste da vam je, kada krećete na ovo putovanje za ostvarivanje roditeljstva, najvažnija dobra dijagnoza i to što pre. Klonite se onih koji vam posle neuspešne IVF kažu da morate da pokušate ponovo, a pritom vam ne daju objašnjenje zašto prethodna vantelesna nije uspela. Gledajte da sve analize radite na jednom mestu i da verujete lekarima koji vas leče. Ja sam posle mnogo neuspešnih pokušaja izašla kao majka u Embryolabu i znam zašto se to dogodilo baš tamo… Zato što su imali sve što je meni u tom trenutku bilo potrebno i zato što im je bio važan kvalitet, a ne kvantitet – završava svoju ispovest Marija.
Poverenje i pažnja
Embryolab je klinika za vantelesnu oplodnju sa osnovnim ciljem lečenja neplodnosti. Sa iskusnim naučnicima i modernom tehnologijom, moćan je saveznik u dobijanju potomstva. Tim koordinatora pacijentima pruža pristup i pažnju na njihovom jeziku, a da zaista vrede, pokazali su i parovi iz 25 zemalja koji su im ukazali poverenje,
– Vantelesna oplodnja, kao usluga koju pružamo u našoj klinici, zapravo je čitav spektar usluga asistirane reprodukcije. Od 2004. godine, kao moderan centar za asistiranu reprodukciju, omogućavamo uspešno lečenje i muškog i ženskog steriliteta. Visoka stopa uspešnih trudnoća je rezultat napornog rada, naše posvećenosti kvalitetu, kontinuiranog naučnog usavršavanja, timskog rada i naravno, podrške koju pruža naša visokotehnološki opremljena laboratorija – kaže dr Aleksija Hadžiparasidu, klinički embriolog.
Pročitaj još:
Ključ uspeha vantelesne oplodnje se krije u mnogo faktora! Evo šta kaže statistika!
Pripremate se za vantelesnu oplodnju? Onda su ovo namirnice koje bi trebalo svakodnevno da jedete!
Uspešno ste se prijavili
Izvor:Kurir.rs
Krenula sam u proces vantelesne oplodnje i u dve klinike sam radila nalaze i obe su mi pokazale drugačije rezultate. Da li bi trebalo da priložim sve nalaze kada odaberem kliniku za VTO ili da tamo uradim po treći put nove?