U vreme samoizolacije, dok smo svi osuđeni na svoje domove, zatvorenost i ograničenost u obavljanju dnevnih rutina, dolazi do velike emotivne krize. Tada će verovatno na površinu da ispliva sve ono što smo dugo vremena „taložili“ u sebe i što nam na bilo koji način uznemiruje.
Kako bi sačuvali mentalno zdravlje građana u uslovima epidemije, Ministarstvo zdravlja je otvorilo linije za pomoć onima kojima je najpotrebnija. U cilju smanjenje stope anskioznosti i depresije u uslovima socijalne izolacije, kao i destigmatizacije u vezi sa sa virusom COVID-19, otvorene su Nacionalne telefonske linije za pružanje psihosocijalne podrške.
Telefon za psihosocijalnu pomoć građanima su:
- 0800 309 309
kao i posebni telefoni Instituta za mentalno zdravlje:
- 063 7298260 (za mlade i roditelje dece do 18 godina)
- 063 1751150 ( za osobe starije od 18 godina)
– Putem navedenih brojeva telefona stručna lica će savetodavnim radom sa svim zainteresovanim licima (osobama u izolaciji i karantinu, porodicama zaraženih osoba, zdravstvenim radnicima i saradnicima) i pružanjem podrške kao i adekvatnih informacija o načinima prevazilaženja stresa i anksizonosti doprineti očuvanja mentalnog zdravlja u uslovima epidemije i vanrednog stanja – naveli su iz Ministarstva zdravlja.
Na telefon za psihosocijalnu pomoć javljaju sepsihijatri, psiholozi, kao i medicinske sestre iz Klinike za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević„. Potražite pomoć samo ako vam je ona zaista potrebna, u suprotnom ne traćite nečije vreme ili priliku da vezu dobiju oni kojima je savet zlata vredan u ovim trenucima!
Pročitaj još:
Žene više od muškaraca traže stručnu pomoć: Srpkinje muče stahovi, neraspoloženje i nesanica
Depresija nema lice: Nasmejani i veseli ljudi možda pate jače i dublje od onih tužnih!
Uspešno ste se prijavili