Pravilo bi bilo da se korektor nanosi posle tečnog pudera, ali to pravilo nije strogo u svojoj primeni, tačnije, kršenje ovog pravila ne znači nužno i pogrešno nanošenje pudera i korektora već samo prilagođavanje i kombinovanje teksture jednog i drugog proizvoda i ličnom afinitetu. Načelo jeste to da korektor mora da prekrije podočnjake i kamuflira ih. U tom načelu nema odstupanja jer sve suprotno tome jeste greška u šminkanju.
Obzirom na brojnost raznih pravila i načela, nekada može da dođe do konfuzije šta određena tehnika predstavlja i kako se koja tehnika izvodi na pravilan način.
Tako je u poslednje vreme sa „Sculpting and Contouring“ tehnikom. Ukoliko bismo ih preveli u prenesenom smislu to bi glasilo ovako: „Sculpting“ tehnika predstavlja tehniku vajanja, tj. isticanja, dok „Contouring“ tehnika predstavlja tehniku preoblikovanja lica. Iako obe tehnike asociraju podjednako na isti završni efekat koji se želi postići, ove tehnike se u mnogo čemu veoma razlikuju.
Šta se postiže „sculpting“ tehnikom i kako se izvodi?
Ovo je tehnika kojom se želi vizualno istaći prirodan oblik lica u predelu jagodičnih kostiju. Tehnika vajanja se pravilno izvodi uz pomoću rumenila. Isključivo rumenila (uz rezervu koja pripada nekada i bronzerima koji mogu savršeno uskočiti u ulogu rumenila). Odabirom željene nijanse na pravi način ističemo prirodnu fizionomiju lica. Postavljanjem rumenila na određeno mesto, naglašavamo ono što želimo da istaknemo. Na najviše tačke jagodičnih kostiju, simetrično, stavljamo rumenilo koje nanosimo četkom u zamišljenu liniju ruba jagodične kosti od ušiju ka nosu. Svaka nijansa rumenila je odgovarajuća i zavisi isključivo od našeg afiniteta.
Kako se izvodi „Contouring“?

Foto: Profimedia
Druga tehnika, za razliku od prve, izvodi se na samom početku šminkanja, nakon postavljanja tena, a pre nego što počnemo sa šminkanjem očiju i usana. “Contouring” znači izvlačenje kontura, preoblikovanje lica. Kosi se sa prvom tehnikom jer se vizuelno „izvlače“ konture i ivice na licu uz pomoć tamnijih i svetlijih nijansi pudera. Kod ove tehnike, na početku se moramo opredeliti da li ovu tehniku izvodimo sa kremastom ili kompaktnom teksturom.
U svakom slučaju obe teksture se nanose nakon nanošenja tečnog pudera (koji se u ovom slučaju nanosi u izuzetno tankom sloju). Kombinovani tip kože bi trebalo da koristi kompaktne teksture, a osetljiv i suvlji tip kože bi trebalo da se opredeli za kremastu teksturu.
Tamnija nijansa pudera kojom izvlačimo konture treba da bude dva do tri tona tamnija od prirodne boje kože, a svetlija nijansa pudera, ukoliko je kompaktni on bi trebalo da je potpuno beo, a ukoliko je kremasti trebalo bi da bude dva do tri tona svetliji od prirodne boje kože.
Tačke na licu na koje se nanosi tamnija nijansa pudera su duž ivice jagodične kosti na obrazima, zatim na ivice nosa koje se pružaju od korena nosa ka usnama, na donje ivice čeljusti koje se protežu od resice ušiju ka bradi i na koren kose iznad lukova obrva. Svetlija nijansa se nanosi na deo čela između obrva ka korenu kose, na sredinu nosa od korena ka vrhu, na predeo iznad jagodične kosti u pravcu vrhova ušiju kao i na vrh brade. Ovom tehnikom se izlače jasne, ooštre tamnije i svetlije konture koje se naknadno četkom ublaže i vizuelno stope jedna sa drugom. Na ovaj način preoblikujemo lice i postižemo malo dramatičniji izgled koji može sam za sebe da zaokruži kompletan izgled bez daljeg šminkanja očiju i usana, ali ukoliko se ide u dalje korake šminkanja imajmo na umu da se nakon ove tehnike na lice ne nanosi ništa više od pudera nego se prelazi na šminkanje očiju i usana.
Uspešno ste se prijavili
Izvor:Dragana Žigić šminker DNA makeup&art studio, za Jasmin