Poznata po vanzemaljcima, rtanjskom čaju i nesvakidašnjem obliku piramide, ovaj fenomen kraškog reljefa kod svakog budi radoznalost. Da li zaista emituje energiju ili su to samo priče? Kako drugačije smiriti znatiželju nego se uputiti na vrh ove misteriozne lepotice.

Foto: Privatna arhiva
Smeštena je u istočnoj Srbiji , oko 200 km od Beograda, nadomak Boljevca i pripada Karpatsko-Balkanskim planinama. U donjim delovima je sastavljen od peščara I stena, a pri vrhu je krečnjak. Iz naselja Rtanjodakle se polazi , podnožju postoji nekoliko staza, u zavisnosti da li ste rekreativci ili profesionalni planinari. Amaterima se preporučuje južna strana, dok profesioni planinari vole da se kreću ekstremnijom stazom, duž grebena, ili sa severne strane. Sve staze su odlično obeležene da vam pomoć vodiča gotovo da nije potrebna.

Foto: Privatna arhiva
Južna staza koja ukupno iznosi 13km počinje blagim usponom i prolazi kroz listopadnu bukovu šumu sa raznim žbunastivm vrstama. Na Rtnju ima svega, divlje kupine, leska, grab kao i smrča, u zavisnosti kojom stranom se penjete, možete videti neke od njih. Rtanj je plannina sa čak 25 endemičnih vrsta. Na srednjem pojasu nalazi se Satureia kitaibelii od koje se pravi čuveni Rtanjski čaj. Početak uspona je prijatan jer šuma pravi hlad ali i zahtevan zbog uspona koji odmah kreće, kako se put nastavlja postaje sve lakše, dok pratite stazu između rastinja i leptira koji kruže oko vas. Staza je uska ali relativno ravna.
Kada se izađe iz šume kreće deo piramide koji je potpuno bez rastinja, samo poneke žbunaste vrste I kamenje. Staza se uspinje ka šiljku i čak i po suncu zbog vetrića ne osećate vrućinu. Ovaj deo staze vijuga u cik-cak i ume da se oduži posebno ako ste nestrpljivi da stignete gore. Kraj ove staze je adrenalinska nagrada za sve korake do gore, vrh piramide na 1565mnv i pogled koji ostavlja bez reči. Ruševine kapele i krst znak je da ste stigli. Pogled koji briše svaki umor sa lica i ostavlja trajni osmeh.

Foto: Privatna arhiva
Osećaj da ste tu, da ste deo sveta i da je sve dobro. Osećaj da ste na vrhu ali I da ima još vrhova, a ovaj je poseban. Gde god pogled doseže vidi se Srbija u svojoj raskošnoj haljini od šuma, planina i stena. Sa Rtnja se vidi Avala na severu, vidi se Deli Jovan, Stol, Veliki Krš, na jugo-istoku ako je vedro Stara i Suva planina.
Kapelica čiji su ostaci na samom vrhu, kapela Svetog Georgija vezana je za priču o bogatoj jevrejskoj porodici Minh koja je u tom kraju živela početkom 20. veka. Porodica je posedovala fabriku šrafova u Paraćinu a kasnije i rtanjski rudnik uglja. Bili su veliki prijatelji Srba i velike napore su uložili u razvoj rudnika. Kada je Julius Minh izvršio samoubistvo pod nerazjašnjenim okolnostima, supruga Greta je u sećanje na svog muža sagradila kapelu na vrhu Rtnja. Crkvu je gradilo 1000 radnika a osvećena je 1936. Ako se pitate kako je napravljena, kamen, kreč i sav potreban materijal je na magarcima dovožen do vrha planine. Nažalost, veći deo je devastiran 1992. godine dinamitom u pokušajima traganja za davno skrivenim bogatsvom.

Foto: Privatna arhiva
Za malo smelije, predlažemo noćenje na vrhu u vrećama pod vedrim nebom. Mesečina i hiljade zvezde na pedalj od vas daju osećaj da ste deo svemira koji je tako, tako blizu. Ukoliko želite najlepši zalazak Sunca, on je definitivno na Rtnju, tamo je zlatni sat za slikanje, zaista Zlatan. Ako ste više jutarnji tip, ispratite izlazak plamene lopte sa zastrašujućom senkom piramide u punoj veličini koju pravi. Nestvarno.

Foto: Privatna arhiva
Osim skrivenog blaga planina krije i brojne priče o zlatu u utobi planine i o dvorcu čarobnjaka koji je postojao ovde. Meštani demantuju priče o vanzemaljcima, i letećim tanjirima, ali kažu da ko dođe na Rtanj, ako je dobar – biće još bolji, ako je loš biće još gori. Definitivno vredi rizikovati!
Uspešno ste se prijavili
Izvor:Maja Marković