Davidov opus je složen i raznovrstan. Pisao je TV drame, filmske scenarije, esejistiku, zbirke pripovedaka (Bunar u tamnoj šumi, Zapisi o stvarnom i nestvarnom, Princ vatre, Priče), romane (Hodočasnici neba i zemlje, San o ljubavi i smrti, Kuća sećanja i zaborava), a kvalitet svih njegovih dela, pored mnogobrojnih nagrada, potvrđuje i to što ga je pohvalio naš jedini nobelovac – Ivo Andrić.
Naime, Andrić je u intervju za Večernje novosti na pitanje koje pisce rado čita odgovorio sa „Volim Kiša, Kovača i Davida, a najviše Davida“.
Ova Andrićeva izjava je bila ključan argument u momentu kada je David 1987. godine bio predložen za Andrićevu nagradu. Davidova nominacija izazvala je neslaganje u žiriju. Ipak, pisac Mirko Kovač, jedan od
članova žirija, podsetio je na pohvalu koju je Andrić izrekao svojim mlađim kolegama, te je nagrada i pripala onom koji je samom Andriću bio najdraži među njima. Iako se Ivo Andrić i Filip David nikada nisu upoznali, iz emisije „Prostori slobode“ saznajemo da u biblioteci Andrićeve spomen-kuće Davidovo delo stoji na vidnom mestu.
Neumorni javni intelektualac
Inače, Filip David je bio diplomirani filolog jugoslovenske i svetske književnosti i profesor dramaturgije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Dugo vremena je uređivao dramski program Televizije Beograd, a 1989. godine postao je i jedan od osnivača udruženja „Nezavisni pisci“ u Sarajevu. Sledeće godine učestvovao je u osnivanju „Beogradskog kruga“, potom i „Foruma pisaca“, a bio je i član „Grupe 99“, međunarodne književne asocijacije ustanovljene na Međunarodnom sajmu knjiga u Frankfurtu, 1999. godine.
Bio je počasni član-osnivač udruženja „Adligat“, u kojem se čuva nekoliko njegovih ličnih predmeta, kao i kolekcija knjiga s posvetama i njegovim potpisom. S nepokolebljivom verom u univerzalne vrednosti, David je otvoreno kritikovao nacionalizam i svaki oblik društvene nepravde. Ostaće upamćen kao pisac
dubokog etičkog uvida, neumorni borac za istinu i jedan od poslednjih svedoka sveta u njegovim najmračnijim trenucima.
Piše: Vanja Vidić, aska.rs
Uspešno ste se prijavili