Krhka kosa je oštećena kosa koja je slaba, suva, dosadna ili gruba. Kada se dlaka (vidljivi deo kose koja „štrči“ iz kože) ošteti, postaje sklonija lomljenju. Da bi se sprečilo dalje oštećenje kose, važno je tretirati suvu, lomljivu kosu čim se pojave simptomi.
Da biste ojačali suve, lomljive pramenove i vratili vlagu, postoje i kućni lekovi i profesionalni tretmani koji mogu pomoći. Uz odgovarajuću negu i malo strpljenja, moguće je da se lomljiva kosa vremenom vrati zdravom.
Simptomi lomljive kose
Uobičajeni simptomi lomljive kose uključuju tupost, hrapavost, gubitak sjaja i suvoću. Ako se lomljiva kosa ne leči ili ne reši dovoljno rano, postaje krhka i može dovesti do proređivanja kose ili kose koja se na kraju lomi.
Da bi se efikasno lečila lomljiva kosa, neophodno je identifikovati osnovni uzrok, koji će zatim odrediti najbolji tretman za obnavljanje i oživljavanje zdravlja kose.
Šta uzrokuje lomljivu kosu?
Krhka kosa je uzrokovana oštećenjem vlasi, do kojeg može doći zbog mnogih spoljašnjih i unutrašnjih faktora. To uključuje izloženost okolini (kao što su zagađenje, suv vazduh i vlaga), farbanje kose, prekomerno pranje kose i hemijski tretmani ( kao što su trajni i salonski tretmani ispravljanja).
Drugi uzroci lomljive, suve kose uključuju nedostatke hranljivih materija, poremećaje u ishrani (kao što je anoreksija), prekomernu upotrebu oštrih sapuna ili alkohola, medicinska stanja kao što su nedovoljna aktivnost štitne žlezde (hipotireoza), hormonska stanja i Menkesov sindrom nagnute kose, genetski poremećaj kod kojeg telo nije u stanju da pravilno apsorbuje i isporučuje bakar u organe tela.

Pored toga, istraživanja pokazuju da šamponi, proizvodi za ravnanje kose i boje za kosu mogu promeniti strukturu vlakana kose, ukloniti korisne masne kiseline iz kose i dovesti do gubitka proteina.
Iako su uzroci lomljive kose složeni, stručnjak vam može pomoći da utvrdite tačan uzrok. Postoji i veliki broj tretmana i lekova kod kuće koje možete isprobati i koji će vam pomoći da povratite zdravlje i snagu kose.
Tretmani za lomljivu kosu
Na sreću, postoji nekoliko metoda koje mogu ili sprečiti ili oporaviti štetu koja uzrokuje lomljivu, slabu kosu.
Primena „dubokog“ regeneratora, koji je koncentrisaniji od običnog regeneratora, može pomoći u poboljšanju suve, lomljive kose. Istraživanja pokazuju da je nanošenje „dubokog“ regeneratora 20 do 30 minuta jednom nedeljno dovoljno da se vide poboljšanja. Pored toga, u jednoj studiji, istraživači su otkrili da redovna upotreba rafinisanog kokosovog ulja, koje prodire u pramen kose i deluje kao okluzivno sredstvo za zadržavanje vlage, može pomoći u jačanju kose.

Ograničavanje upotrebe fena i drugih toplotnih alata (kao što su pegla za kosu) na jednom nedeljno ili manje može pomoći u očuvanju integriteta vaše kose. Ako morate češće da koristite alate za grejanje, koristite nižu postavku toplote. Kad god je moguće, pustite kosu da se osuši na vazduhu.
Kako sprečiti lomljivu kosu
Savladajte pravilan način šamponiranja: Nežno umasirajte (ne trljajte) šampon u vlasište i isperite, puštajući šampon da teče po dužini vaše kose. Pored toga, koristite nežan šampon bez sulfata da biste sprečili dalje oštećenje lomljivih pramenova.

Ne češljajte kosu dok je mokra: češljanje mokre kose može da je ošteti – umesto toga koristite češalj sa širokim zupcima. Ako imate kosu sa čvrstim kovrdžama, češljajte vlažnu češljem sa širokim zupcima. Ako imate ravnu kosu, ostavite kosu da se malo osuši pre nego što je očešljate češljem sa širokim zupcima.
Budite nežni sa ekstenzijama za kosu: Ako imate ekstenzije za kosu, napravite pauzu i nosite ih najviše 2 ili 3 meseca u isto vreme.
Budite bezbedni na suncu: Da biste zaštitili kosu od oštećenja od sunca, nosite šešir dok ste napolju ili koristite regenerator koji se ne ispira i koji sadrži cink oksid da biste zaštitili kosu od štetnih efekata UV zračenja.
Proredite tretmane bojenja i hemijske tretmane: Pokušajte da što ređe farbate kosu ili idete hemijske tretmane. Što duže možete da produžite termin za termine, to je bolje za zdravlje vaše kose.
Ako je potrebno, uzmite suplemente: Testom krvi može utvrditi da li vam nedostaje vitamina koji podržavaju kosu, kao što su cink, gvožđe ili biotin. Ako imate nedostatak, vaš lekar ili dermatolog može preporučiti koji suplementi mogu biti korisni za zdravlje vaše kose.
Pročitaj još:
Uspešno ste se prijavili