Dobra vest je da rešenje uvek postoji. Pitanje je samo kako do njega doći. Žene koje ne mogu prirodnim putem da ostanu u drugom stanju, a nisu uspele ni veštačkom oplodnjom, pomišljaju na usvajanje. Sve češće se priča i o surogat majčinstvu.
U Srbiji je Zakonom o lečenju neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognutog oplođenja, koji se primenju od 1. janara 2010. godine, zabranjeno surogat majčinstvo. Međutim, sve su glasnije priče da bi u drugoj polovini 2016. godine trebalo da se usvoji Građanski zakonik koji će da legalizuje „rađanje deteta u korist drugoga“. Tada bi trebalo da bude dozvoljeno surogat majčinsvo samo kao način lečenja steriliteta, a ne kao volja roditelja.
Surogat majka je žena u čiju matericu se usađuje embrion nastao veštačkom oplodnjom jajne ćelije druge žene. Ona je dužna da po rođenju dete da „naručiocu“, a odnos između njih se reguliše ugovorom.
Ugovor bi po nacrtu našeg zakonika mogli da potpišu samo srpski državljani ili osobe koje imaju prebivalište u Srbiji najmanje tri godine ili pet godina, što će se precizirati. Suština ugovora mora da bude u tome da ne postoji materijalna nadoknada.
Surogat majčinstvo iz humanih razloga podržava i prof. dr Vojin Rakić, direktor Centra za bioetičke studije.
– Ja sam pristalica surogat majčinstva, ali pod vrlo specifičnim okolnostima. Ako je humanitarnog, a ne komercijalnog karaktera može da se dozvoli surogat majčinstvo. Bilo šta što vodi u trgovinu ili trefiking odnosno reproduktivni turizam je sa etičke tačke gledišta neopravdano, tako da to otpada- naglašava doktor Rakić.
U surogat majčinstvu moguće je da jedan roditelj bude biološki, ali je moguće i da budu oba. Ako žena ne može da proizvede jajnu ćeliju onda je samo otac biološki roditelj, a jajna ćelija je od donora. Ako žena može da proizvede jajnu ćeliju, ali ne može da iznese trudnoću, u tom slučaju su oba roditelja biološka.

Foto: Profimedia
Stav ginekologa je takođe jasan. Svaka beba više u našoj zemlji je obrodošla. O tome za aska.rs govori i ginekolog Mima Fazlagić.
– Za nas ginekologe je cilj da se se rađa što više zdravih beba zato podržavamo surogat majčinstvo. Ima žena koje nemaju matericu, zato što su imale povrede u saobraćajnim nesrećama ili su je oštetile iz bilo kojih drugih razloga, one imaju drave jajne ćelije i nema razloga da, na primer, one nemaju decu. Još jedan od dokaza da surogat majčinstvo nije bauk je i to da je mnogo majki rodilo decu sa donorskom ćelijom, ali to nije vidljivo kao surogat majčinstvo pa se zato o tome ne priča u negativnom kontektu.- kaže doktorka Fazlagić.
Ukoliko imate pitanja ili vam je potreban neki savet, možete da nam pišete u komentarima, a ginekolog Mima Fazlagić će lično da vam odgovori!
I u ovom, kao i u mnogim ne poznatim postupcima može da se javi strah. Zato je na nadležnima da jasno bjasne pravnu proceduru o tome da nije moguće da se surogat majka predomisli u toku trudnoće i da ne želi da da dete. Sa druge strane je važno i da se svi koji učestvuju u proceduri psihički pripreme za to. Na tome će isto morati da radi tim stručnjaka.
– Moja želja da postanem majka je u ovom trenutko jača od bilo čega. Tri puta sam bila na veštačkoj oplodnji i nažalost nisam supela da ostanem u drugom stanju. Ako se moj suprg složi ja bi još jednom probala sa veštačkom oplodnjom, ali ako ne uspe sigurno je da ćemo razmotriti i mogućnost surogat majčinstva.- otvoreno priča Jelena iz Beograda koja jedino ima strah od toga da ne ostane bez potomstva.
Dok surogat majčinstvo ne bude dozvoljeno u Srbiji nije loše znati da je ono legalizovano u Rusiji, Ukrajini, Gruziji, Grčkoj, Izraelu, Engleskoj, Belgiji, Holandiji, Indiji, u nekoliko Američkih država, Australiji i Kanadi. Žena sa Srpskim državljanstvom bi mogla surogat majku da potraži u onim zemljama u inostranstvu u kojima je dozvoljeno stranim državljanjima usvajanje dece. U nekim zemljama je dozvoljeno platiti za surohat majčinstvo i ta ćena dostiže i do 22. 000 dolara, dok je u drugima zabranjeno platiti surogat majci za uslugu, ali mogu da joj se pokriju medicinski troškovi koje ima tokom trudnoće.
Sve za sestru ili prijateljicu
Istraživanja pokazuju da su trećina surogat majki krvne srodnice ili bliske prijateljice sa ženom koja želi dete. Do sada nije primećeno da se deca koju su rodile surogat majke po bilo čemu razlikuju od cece iz prirodnih porodica.
Svetske zvezde se nisu plašile
Decu su uz pomoć surogat majki dobili Majkl Džekson, Riki Martin, Elton Džon, Sara Džesika Parker, Nikol Kidman.
Uspešno ste se prijavili
Molim Vas, da li je neko od vas došao do do sigurnih informacija oko surogat materinstva u nekoj normalnoj državi i da li poznajete nekog ko je došao do potomstva na taj način, mi 17 godina tragamo i nista, sva vrata na koja smo zakucali samo sležu ramenima i uvek izađemo beskrajno tužni i uvek na početku i tako 17 godina, ljudi govore usvojte dete to je human gest još nisam upoznala par koji ima svoje dete a da je bio human pa usvojio jedno dete da pokaže tu humanost o kojoj govore, nisam ogorčena samo imam veliku želju da budem srećna majka sa svojim detetom. Molim Vas pomozite mi ako imate neku informaciju.
Poštovana Jelena,
Poznajemo jednu ženu koja se ostvarila u ulozi roditelja zahvaljujući surogat majki koja joj je rodila dete. Uskoro ćemo objaviti njenu ispovest!
Postovane zene i buduce majke nista uzasnije i poraznije nema se cuti od surogat majcinstva i doniranja celija. Gde je otisla ova drzava i gde su prave vrednosti?Zar nije plemenito usvojiti dete,nego besciljno lutati u potrazi za genetskim materijalom ko zna cije osobe da bi samo smestili i na trenutke osetili zivot u sebi koji vam nije podaren. Majka je i ona koja dete usvoji i odgoji ga na pravi nacin. Tu nam treba zakon koji olaksava i pojednostavljuje stvari. Umesto da slusamo price o naucnicima koji proizvode bebe u epruveti i o zenama koje ne mogu roditi i koje su potrosene do besvesti,trebali bi cuti i poneku pricu o usvajanju. 90% ginekologa i vrhunskih strucnjaka bi glasalo protiv oba zakona. Kad vam vec treba donacija jc ili sperme ili pozajmljena materica pri tom niste davalac gena i nemate svoje naslednike zasto jednostavno ne pozajmiti,za pocetak zavoleti i prihvatiti usvojeno dete kao svoje? To je veca radost,humanost i cistota! Zaista nisam protiv VTO pod uslovom da su oba partnera davaoci tj pravi roditelji.
Postovana Bojana u pravu ste,ja zivim nocnu moru i ako se sa muzem divno slazem i podrska smo jedno drugom,njegovi roditelji me mrze i ne propustaju priliku da mi to i pokazu bilo kojim gestom,za njih sam neko zbog koga nemaju unuce,neko ko je baksuz i nesreca i neverujem da bi tako mislili da znaju kako je u nasoj dusi bez deteta,kako mi je tesko da se svaki put obradujem kad neko drugi dobije dete,koja mi snaga treba da odem na slavlje povodom toga,volim sto se deca radjaju i to jesu divne vesti i nemojte mesati to da zlobnom zaviscu,ja osecam samo tugu,sirovu tigu zbog sebe i pitam se hoce li i mom muzu nekad cepati kosulju od radosti,hoce li kod mene neko doci na veselje zbog rodjenja…
Kada ce zakon stupiti na snagu?Ja sam osoba rodjena bez materice,u 5ooo beba jedna se rodi bez materice,surogat je jedina sansa za zene bez materice i one koje prirodnim putem ne mogu izneti tridnocu.
Kada ce biti usvojen ovaj zakon?