Epidemija malih boginja ne jenjava. Nažalost samo se povećava broj žrtava ovog opakog virusa. Beograđanka M. M. (30) peta je žrtva malih boginja u našoj zemlji. Ona je zbog teške upale pluća, koja se javila kao komplikacija ove zarazne bolest, preminula na Infektivnoj klinici Kliničkog centra Srbije.
Naime, devojka je preminula pre četiri dana, kada je primljena zbog teške upale pluća koja joj se javila kao posledica zaraze malim boginjama. Prema izvorima „Blica“, nije bila vakcinisana, a pre nego što je dobila male boginje bila je u potpunosti zdrava.
Naš poznati epidemiolog prof. dr Branislav Todorović u razgovoru za „Blic“ kaže da znatno smanjenje novoobolelih na dnevnom nivou ne treba očekivati pre aprila. Početak jenjavanja epidemije trebalo bi da nastupi uskoro.
– U toku raspusta će se smanjiti priliv novoobolelih jer će biti manje kontakata među decom. U martu će epidemija još da kaplje, a tek početkom aprila možemo da očekujemo znatno stišavanje epidemije. Po jedan ili dva slučaja mogu da se očekuju tokom cele godine. Dok se virus ne prošeta po celoj humanoj populaciji, ne može se očekivati da stane – kaže prof. dr Tiodorović.
Prema njegovim rečima, da bi se epidemija potpuno zaustavila, potrebno je da se vakcinišu svi koji su nevakcinisani, a podležu vakcinaciji.
– To znači da treba pronaći svu decu do 14 godina i sve ih vakcinisati. Deca su glavni izvor, ona najčešće obolevaju. To će dati preduslove za to da i one starije generacije koje nisu vakcinisane ne budu izložene zarazi. Ako i stariji budu krenuli da obolevaju više, treba i njih vakcinisati. Pouke od ove epidemije jesu da treba da se vakcinišemo jer nema bolje zaštite od vakcine – kaže on.

Foto: Profimedia
Da smo na korak od bolje situacije u borbi protiv malih boginja, potvrđuje i prof. dr Darija Kisić Tepavčević iz Instituta za javno zdravlje „Batut“, koja kaže da se imunološka slika popravlja.
– Po novom pravilniku, imunizacija MMR-om obezbeđena je za osobe uzrasta do 18 godina, a trenutno radimo na tome da zaštitimo zdravstvene radnike pošto je od 1.300 obolelih, 200 zdravstvenih radnika. U narednom krugu, ako se situacija ne popravi, vakcina će biti dostupna i za ostale građane. Trenutno je kolektivni imunitet u porastu, pa verujem da neće biti potrebe za nečim takvim – kaže prof. dr Kisić Tepavčević.
Podsetimo, nekoliko dana pre poslednje žrtve, preminula je još jedna osoba uzrasta 45 godina od malih boginja, takođe na Infektivnoj klinici u Beogradu. Bоlеst је kod ove osobe lаbоrаtоriјski pоtvrđеnа. I ovaj pacijent preminuo je zbog teškog oblika zаpаljеnjа plućа.
To je bila četvrta žrtva malih boginja u Srbiji, od početka epidemije, novembra 2017. Porodilja iz Niša, stara 21 godinu bila je treća žrtva ovog zaraznog oboljenja. Ona je bila primljena na lečenje sa kliničkom slikom malih boginja, a preminula je na Infektivnoj klinici u Nišu od komplikacija. U Nišu je bila zabeležena još jedna žrtva, dvogodišnji dečak. U decembru, tridesetogodišnji mladić iz Beograda takođe je preminuo od upale pluća koja se javila kao komplikacija malih boginja. On je zvanično bio prva žrtva malih boginja u Srbiji.
Pročitaj još:
Informišite se o MMR vakcini: Male boginje ne ugrožavaju samo nevakcinisanu decu, nego i sve nas
Ne shvatajte ovaj virus olako: Kod malih boginja je samo ime malo, a sve ostalo veliko
Uozbiljimo se kada je MMR vakcina u pitanju! Male boginje zaista nisu šala!
Uspešno ste se prijavili
Izvor:Blic