Kroz mnoštvo tekstova smo se potrudili da vam objasnimo šta je vantelesna oplodna, koja je procedura, kako izgleda kada treba da birate donora sperme, kako se zamrzavaju embrioni i slično.
Današnja tema posvećena je samoj ulozi embriologa, a ona je značajna isto onoliko koliko i prisustvo stručnog ginekologa, možda nekada čak i značanija.
U vantelesnoj oplodnji ginekolog određuje terapiju tj. stimulaciju koja se uglavnom radi po odgovarajućem protokulu i prati razvoj jajnih ćelija ultrazvukom. Kada dođe do sazrevanja jajne ćelije izvrši njihovu punkciju i zatim ih predaje embriologu.
– Embriolog proverava njihov kvalitet i stavlja ih u specijalne hranljive rastvore. Priprema spermu i izdvaja najkvalitetnije spermatozoide i priprema specijalnu hranljivu podlogu za njih, a zatim ih pomeša sa jajnim ćelijama i drži u specijalnom inkubatoru 72 časa i prati njihov razvoj. Proverava kvalitet nastalih embriona i ocenjuje ih i bira koji će biti vraćeni u matericu – objašnjava dr Mima Fazlagić.

Foto: Profimedia
Ovo je posao embriologa ukoliko se radi običan postupak vantelesne oplodnje. Ukoliko postoji mali broj spermatozoida ili su nepokretni radi se specijalna metoda koja se zove ICSI.
– To u prevodu znači intracitoplazmatična spermatozidna injekcija i podrazumeva da se specijalnim alatima jedan spermatozoid uvodi u samu jajnu ćeliju. Kada posmatrate sa strane to liči na video igricu gde džojstikom uvodite spermatozoid u citoplazmu jajne ćelije da bi bilo omogućeno oplođenje. Tu je potrebno iskustvo i spretnost embriologa. Takođe uspešnost vantelesnog oplođenja zavisi od kvaliteta i uslova laboratorije, a za to je odgovoran embriolog u timskom radu sa ginekologom – navodi doktorka.
Jedni od najstručnijih embriologa rade u klinici Embryolab u Solunu. U prilog tome govori činjenica da su parovi iz 25 zemalja izašli sa osmehom na licu iz bolnice i da je 90 odsto uspešan ishod u manje od tri urađena embriotransfera. Posvećeni su svakom pojedincu čineći njegov problem svojim, praveći individualne programe terapije, nudeći pristupačne cene i uvek idu korak dalje kako bi ostvarili vaše snove.
Pročitaj još:
Vantelesna oplodnja više nije bauk: I iz epruvete se rađaju zdrava deca
Vi niste problem, vi imate problem! Psihološki aspekti ličnosti u procesu vantelesne oplodnje
Uspešno ste se prijavili
Pročitala sam kolika je uloga embriologa, a mene zanima koliko znači razgovor sa embriologom, da vas uputi u sve ono što vas čeka. Ja sam bila na VTO i toliko smo komunicirali da ja ne znam ni kako je izgledao moj embriolog, gotovo kao čovek iz senke. A mislim da bi mi bilo lakše da smo pričali i da sam znala šta me čeka. Da li je to inače praksa da se razgovara sa njim pre procesa? Hvala