
Foto: Profimedia
Rođenje deteta je uvek radostan događaj, ali ipak unosi izvesnu dozu stresa i nestabilnosti. Zato dolazak mlađeg brata ili sestre za starije dete ne treba da bude iznenađenje. Dete treba da bude spremno na promenu koja će uslediti i da bude uključeno u sve što se dešava.
– Oblici ponašanja kao što su izražena potreba za maženjem, „lepljenje“ za roditelje (posebno za majku, kada su mlađa deca u pitanju), ustajanje tokom noći, tepanje, mucanje, pojava tikova, traženje cucle, flašice, vraćanje na pelene, nošu i tome slično samo su neki od vidova iskazivanja potrebe za osvajanjem pažnje roditelja usmerenih na novorođenu bebu. Takođe, mogući su i agresivniji vidovi privlačenja pažnje, kao i destruktivna ponašanja i usmeravanje besa i mržnje na mlađe dete- objašnjava psiholog Milica Lajbenšperger.
Priprema starijeg deteta treba da se započne još dok je mama trudna. Od samog početka, starije dete treba da bude uključeno u sve što se dešava i da shvati koliko može situaciju koja ga okružuje.

Foto: Profimedia
– Roditelji svojim stavom treba da pokažu zadovoljstvo i da zajedno sa detetom dele radost isčekivanja prinove, da neguju zajedništvo i iskazivanje osećanja i pre nego što beba dođe u kuću. Mlađoj deci, na primer, mogu se pokazivati albumi sa njihovim fotografijama, kada su oni bili bebe, mogu se uključiti u uređenje prostora za bebu, pripremu garderobe i odvajanje bezbednih igračaka za bebe. Starije dete može da nacrta ili napiše nešto za bebu I majku dok je u porodilištu. Takođe, treba nastojati da se održi ustaljena rutina i da se ne ugroze formirane navike starijeg deteta (npr. za decu mlađeg uzrasta, vreme spavanja, obroka, načini kupanja, odlaska na spavanje, redovnost boravka u vrtiću i slično- naglašava psiholog Milica Lajbenšperger.
– Pored uključivanja u aktivnosti oko bebe, potrebno je starijem detetu davati na značaju i važnosti – naročito kada i okolina usmeri svu pažnju na prinovu. Na primer, kada rodbina i prijatelji počnu da dolaze i da se raspituju o bebi starije dete može da bude „glavni domaćin“, da govori o bebi i svom angažmanu oko bebe, a roditelji o njegovim skorašnjim uspesima i postignućima- kaže Milica.

Foto: Latif Adrović
Pevačica Jovana Pajić sa mužem Aleksandrom Cvetkovićem koji je pevač poznatog „Tropiko benda“ ima dve ćerke. Starija ćerka, Helena, imala je četiri godina kada je beba Đina stigla kao četvrti član porodice.
– Kod nas je ljubomora starije ćerke bila posebno izražena kada se beba rodila . Sada smo već ušli u ulogu da nam Helena pomaže, da hoće da doda neke stvarčice, da stavi Đini cuclu. Voli sada tu ulogu da je odgovorna, da je starija. Doći do ove faze u kojoj smo mi je jako teško. Savetovali su nas da jednostavno treba pustiti da neko vreme prođe kada je razlika četiri godine. Helena je navikla da ima svu našu pažnju, a onda je došao neko ko je tu pažnju prepolovio. To je stvarno jedan proces sa kojim ona treba da se izbori. Imala je reakcije u vidu osipa po telu i crvenila na licu, ali kako vreme prolazi navikava se. Hoće sada i sama da pomogne. Moj savet svim majkama je da nema sile, nema teranja, nego samo koliko to starije dete poželi- kaže Jovana.
Ukoliko ste u sličnoj situaciji kao Jovana onda možda može da vam pomogne njen savet.
– Važno je reći detetu, ne moraš da ga voliš, zavoleće je, samo ne smeš da je povrediš. Sve drugo će doći samo. Tako se dete ne osuđuje ako ne oseća da voli nekoga ko je došao u kuću i poremetio njen mir- savetuje mlada mama i pevačica.
Uspešno ste se prijavili