Ginekolog Mima Fazlagić napisala je priručnik „10 koraka za zdravu trudnoću“ u kojem navodi najbitnije stvari u blaženom stanju.
Trudnoća je divan period u životu svake žene, ali isto tako i vreme kada se za svoje zdravlje plašite više neko bilo kada.
Zato treba znati da u trudnoći postoje neke oboljenja koja su sasvim normalna za ovih devet meseci i nisu razlog za paniku. Ukoliko imate sve informacije, možete reagovati na vreme i možda čak i sprečiti ove „trudničke muke“.
Malokrvnost ili anemija
To je jedan od najčećih problema u trudnoći. Na samom početku, količina gvožđa u krvi je zadovoljavajuća i uglavnom je dobra krva slika. Međutim kako beba raste i razvija se, ona troši majčine rezerve gvožđa i dolazi do slabljenja krvne slike .
– Osnovna stvar koju morate znati je da labaratorijski nalazi imaju drugačije referentne vrednosti u trudnoći . Za trudnice donja granica hemoglobina je između 105 i 110, leukociti su normalni i preko 12 hiljada, a sedimentacija se ne radi nikada, jer je za trudnice uobičajena vrednost i do 80. Zbog toga, kada trudnice čitaju referentne vrednosti na rezultatima, često nastane panika. Dakle, kad se zabrinete, obavezno konsultujte vašeg doktora, koji će vam precizno objasniti o čemu je reč. Terapiju gvožđem ne bi trebalo uzimati nikako pre provere koncentracije serumskog gvožđa. Samo ako je ono nisko, ima opravdanja za uzimanje terapije. Kod trudnica se najčešće dešava da hemoglobin bude niži, a koncentracija gvožđa normalna, čak i povišena, a onda je prava terapija da se potrudimo da se to gvožđe aktivno veže u hemoglobin, što se postiže ishranom i vitaminima – kaže dr Mima Fazlagić.

Foto: Envato
Urinarna infekcija
Urinarna infekcija je, takođe, veoma čest problem u trudnoći. Materica koja se uvećava pritiska mokraćnu bešiku i ometa njeno normalno pražnjenje. Trudnice imaju učestalu potrebu za mokrenjem i zbog pritiska materice bešika se nikada potpuno ne isprazni. Takvo stanje bešike pogoduje stvaranju peska i umnožavanju bakterija u njoj.
– Postoji jedno stanje karakteristično za trudnice, a koje se u medicini naziva asimptomatska bakteriurija, što označava veliku koncentraciju bakterija u urinu, a bez pratećih simptoma vezanih za urinarnu infekciju. Ovo stanje upravo nastaje zbog promena u trudnoći. Zbog toga se rade redovne analize urina i ako one ukazuju na problem, radi se urinokultura. Pravilo je da ako ima 100.000 bakterija i više u mililitru urina, daje se antibiotik pogodan za trudnice, a prema antibiogramu, a ako je koncentracija bakterija manja, preporučuju se urološki čajevi napravljeni za trudnice, uz ponovljene kontrole. Problemi sa infekcijama i sa peskom u mokraćnim kanalima mogu izazvati veoma jake bolove koji preplaše trudnicu. Kod pojave takvog stanja neophodno je hitno potražiti lekarsku pomoć – objašnjava dr Fazlagić.
Povišeni krvi pritisak- hipertenzija
Povišeni krvni pritisak može biti vrlo ozbiljan problem u trudnoći. Sama trudnoća deluje na majčin organizam, tako da je uobičajena pojava niskog pritiska, koji govori o prilagođavanju organizma trudnoći.
– Nizak pritisak može biti neprijatan trudnici, jer može da izazove blage vrtoglavice,pa čak i padanje u nesvest, ali to nije opasno. Visok pritisak predstavlja veliku opasnost i za majku i za bebu. Ukoliko se izmeri pritisak 140/90, važno je odmah se obratiti lekaru. U trudnoći je važna česta kontrola pritiska, jer je sasvim moguće da majka nema nikakve simptome, a da postoji visok pritisak koji ugrožava rast i razvoj bebe. Ukoliko se na vreme otkrije, uz adekvatnu terapiju i česte kontrole, sve se može prevazići. Da ne bi došlo do pojave visokog krvnog pritiska, trebalo bi konzumirati zdravu hranu sa vrlo malo soli, paziti da ne dođe do naglog povećanja telesne mase, biti fizički aktivan i redovno kontrolisati pritisak – savetuje ginekolog.

Foto: Envato
Trudnički šećer – gestacijski dijabetes
Ovaj poremećaj nivoa šećera u krvi karakterističan je samo za period trudnoće. On se javlja kod trudnica koje pre trudnoće nisu imale problema sa povišenim šećerom, a ni posle trudnoće ga nemaju.
– Poremećaj nastaje usred promene metabolizma u trudnoći i dovodi do promena koje nazivamo dijabetično dejstvo trudnoće. Hormoni koji održavaju trudnoću menjaju metabolizam ugljenih hidrata. Karakteristično je za trudnoću da jutarnja vrednost šećera u krvi bude ispod donje granice. A istovremeno postoji rezistencija na insulin, što znači da se nivo šećera u krvi mnogo sporije spušta nego pre trudnoće. Za gestacijski dijabetes karakteristično je što ne mora postojati povišen jutarnji šećer, već se on dijagnostikuje kada se uradi test opterećenja šećerom (GTT). Preventiva za ovaj poremećaj je dosta jednostavna: ne jesti slatko u trudnoći – kaže doktorka.
Pročitaj još:
Idite na redovne kontrole! Sve od izostanka ciklusa do porođaja
Budite zdrava i negovana trudnica: Istine i zablude o depilacijama, koži, noktima…
Od jajne ćelije do ljudskog bića: Evo kako se vaša beba razvija po nedeljama
Uspešno ste se prijavili