Zadržavanje vode može biti uzrokovano prekomernom konzumacijom soli, određenih lekova i određenim zdravstvenim stanjima, kao što su bolesti bubrega i rak. Česta je među trudnicama i starijim osobama, ali svako može da je doživi.
Zadržavanje vode može biti blago i nestati samo od sebe, ili može biti simptom stanja koje zahteva lečenje. Ako zadržavanje vode izazove jako oticanje ili postane bolno, važno je da posetite lekara radi dijagnoze i lečenja.
Kako izgleda zadržavanje vode?
Zadržavanje vode uzrokuje da delovi tela kao što su lice i ekstremiteti (ruke, šake, noge, stopala i gležnjevi) postanu „otečeni“puni“ i izgledaju natečeno. Koža preko otečenog područja takođe može izgledati zategnuta i sjajna.
Zadržavanje vode je najčešće u nogama, gležnjevima i stopalima, ali se može pojaviti bilo gde u telu.
Ako vam se mesto koje je otečeno „udubi“ prilikom dodira onda je to znak da se tu nakupila voda. Koža može biti topla i zategnuta, a nošenje odeće ili nakita može biti neprijatno. U nekim slučajevima, zahvaćeno područje može biti zategnuto i bolno, što uzrokuje poteškoće u kretanju zahvaćenih zglobova.
Šta uzrokuje zadržavanje vode?
Mogući uzroci zadržavanja vode uključuju zdravstveno stanje, trudnoću, faktore načina života i neželjene efekte lekova.
Životni stil i faktori ishrane
Nekoliko faktora načina života obično uzrokuje da zadržavate vodu:
- Višak natrijuma: Konzumacija viška natrijuma (soli) može izazvati zadržavanje vode. So čini da vaše telo zadrži više tečnosti.
- Nedostatak proteina: Nedostatak proteina u krvi takođe može dovesti do lakšeg curenja tečnosti iz krvnih sudova. Nizak nivo proteina je obično uzrokovan ekstremnom neuhranjenošću (nedostatak u unosu hranljivih materija) ili bolestima bubrega ili jetre, gde telo proizvodi premalo proteina ili ih gubi previše.
- Stajanje ili sedenje duže vreme: Jedan primer je sedenje na dugom letu avionom. Zadržavanje vode uzrokovano predugim sedenjem ili stajanjem u mirnom položaju pogoršava se toplim ili vrućim vremenom i karakteriše ga nadutost u stopalima, rukama i licu.
Zdravstveni uslovi
Zdravstvena stanja koja uzrokuju zadržavanje vode uključuju rak, srčanu insuficijenciju, bolesti bubrega, bolesti jetre, vensku insuficijenciju i teške bolesti pluća kao što je emfizem:
- Srčana insuficijencija: Srce postaje preslabo da bi pravilno pumpalo krv, što dovodi do nakupljanja krvi ispred srca i povećanja krvnog pritiska u venama. Kao rezultat, tečnost se oslobađa u okolno tkivo. Ovo može dovesti do zadržavanja vode u rukama i nogama (periferni edem) i u stomaku.
- Bolest bubrega: Bolest bubrega može dovesti do zadržavanja vode oko očiju i u nogama. Pritisak u krvnim sudovima se povećava kada bubrezi ne mogu pravilno da funkcionišu da uklone dovoljno vode i natrijuma iz tela.
- Ciroza: Ožiljci tkiva jetre mogu dovesti do zadržavanja vode u abdomenu. Ciroza jetre može dovesti do gubitka proteina i nakupljanja krvi u jetri, što povećava pritisak u krvnim sudovima i uzrokuje curenje tečnosti iz abdomena.
- Venska insuficijencija: Krv se nakuplja u venama, sprečavajući da se krv pravilno transportuje do stopala i nazad do srca. Ovo uzrokuje zadržavanje vode u gležnjevima, potkolenicama i stopalima.
- Bolesti pluća: Stanja poput emfizema mogu dovesti do povećanja plućnog pritiska, što uzrokuje nakupljanje krvi u srcu i venama. To dovodi do zadržavanja vode u nogama i stopalima.
- Rak: Kanceri koji se nalaze u blizini karličnih regiona, kao što su rak bubrega i rak jajnika, češće izazivaju zadržavanje vode u nozi ili stopalu.
Lekovi
Određeni lekovi mogu izazvati zadržavanje vode, uključujući:
- Kortikosteroidi
- Pilule za „dan posle“
- Nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAID)
- Lekovi za krvni pritisak
Ovi lekovi mogu da dovedu do toga da vaše telo zadrži so i vodu, što izaziva oticanje ruku, nogu i stopala.
Trudnoća
Trudnoća je još jedan čest uzrok zadržavanja vode. Trudnoća može dovesti do povećanja pritiska krvnih sudova, što rezultira većom težinom tečnosti i zadržavanjem vode.
Trudnoća takođe povećava ukupan sadržaj vode u telu za 6-8 litara (L). To je faktor rizika za razvoj venske insuficijencije i proširenih (ispupčenih, uvećanih) vena, od kojih oba mogu dovesti do zadržavanja vode.
Kada posetiti zdravstvenog radnika
Blago zadržavanje vode obično se rešava promenom načina života ili ishrane, ali je ponekad neophodna medicinska nega ili dalji tretman. Ako osetite pogoršanje simptoma ili komplikacije zbog zadržavanja vode, važno je da potražite hitnu pomoć.
Znaci i simptomi pogoršanja zadržavanja vode uključuju:
- Iznenadni bol sa otokom ili otokom koji se ne poboljšava
- dispneja (kratak dah)
- Otok koji se pomera prema vašim rukama ili nogama
- Otečeno područje koje je bolno ili toplo na dodir
- Brzo povećanje telesne težine
- Nemogućnost pražnjenja bešike
Da bi dijagnostikovao zadržavanje vode, zdravstveni radnik će obaviti fizički pregled nežnim pritiskom na zahvaćeno područje u trajanju od 15 sekundi. Ako je zadržavanje vode prisutno, područje će se udubiti ili pokazati udubljenje na koži.

Ako su neophodni dodatni testovi, vaš zdravstveni radnik može zatražiti dalje istraživanje poput vađenja krvne slike i ultrazvuka.
Lečenje
Za lečenje zadržavanja vode, stanje koje ga uzrokuje mora se lečiti. Cilj je upravljanje i otklanjanje simptoma koji bi mogli dovesti do zdravstvenih komplikacija.
Osnovni uzroci, kao što su bolesti, zahtevaju lečenje kako bi se pomoglo u kontroli i rešavanju zadržavanja vode. Tretmani za zadržavanje vode uključuju sledeće:
- Uzimanje diuretika: Diuretici (pilule za vodu) izbacuju so i višak tečnosti iz tela kroz urin.
- Podignite noge: Dok sedite ili ležite, podignite noge nekim predmetom kao što je jastuk ili podnožje da biste sprečili nakupljanje tečnosti.
- Nosite kompresione čarape ili rukave: Ova odeća pomaže da se poboljša protok krvi i pomera tečnost oko ruku i nogu kako bi se sprečilo nakupljanje tečnosti.
- Ograničite unos soli: Vaš lekar vam može savetovati da ograničite ili izbegavate hranu sa visokim sadržajem soli i natrijuma, što uključuje slaninu, šunku i konzervisanu hranu.
- Redovno pomerajte svoje telo: hodanje i drugi oblici laganih vežbi mogu pomoći u poboljšanju cirkulacije i kretanju tečnosti po telu.
Ako je potrebno, vaš zdravstveni radnik vam može preporučiti da posetite fizioterapeuta. Svakao terapiju će odrediti stručnjak!
Kako sprečiti zadržavanje vode
Od promena u ishrani do promena načina života, možete preduzeti korake da sprečite povratak zadržavanja vode. Evo nekih uobičajenih preporuka:
- Nosite kompresijske čarape ili rukave
- Pravite česte pauze za kretanje kada dugo sedite ili stojite
- Ograničite unos soli
- Izbegavajte tesnu odeću, cipele ili nakit, jer oni mogu pogoršati otok
Komplikacije zadržavanja vode
Zadržavanje vode može dovesti do komplikacija ako se ne upravlja ili ne leči pravilno.
Može izazvati istezanje kože, što može dovesti do drugih zdravstvenih stanja ako se ne leči. Trudnice su podložnije rastezanju kože i trebalo bi da razgovaraju sa svojim zdravstvenim radnicima o o zadržavanju vode tokom trudnoće.
Ostale komplikacije zadržavanja vode uključuju plućni edem, ozbiljno zdravstveno stanje uzrokovano nagomilavanjem tečnosti u plućima. Može izazvati otežano disanje i opasno je po život. Za lečenje plućnog edema neophodna je hitna medicinska pomoć.
Uspešno ste se prijavili