Danas je u Srbiji zabeležen prvi slučaj korona virusa. U pitanju je muškarac iz Subotice, star 43. godine. Kako je danas na vanrednoj konferenciji izjavio ministar zdravlja Zlatibor Lončar, zaraženi je često boravio u Mađarskoj, a čim je posumnjao da ima simptome ovog virusa javio se lekarima.
– Ima temperaturu 37.4 i trenutno je izolovan, ali na svu sreću oseća se dobro. Ovo jeste globalni problem, ali zaista nema mesta za paniku – izjavio je ministar.
Pa šta je zapravo korona virus?

Foto: Envato
Korona virus pripada grupi virusa koji uzrokuju bolest u rasponu od blage prehlade (koje su najčešće) do teškog akutnog respiratornog sindroma (SARS). Prvi put su izolovani 1962. godine i od tada do danas su dokazani kao prouzrokovači oboljenja kod sisara i ptica.
– Postoje korona virusi koji uzrokuju oboljenje samo kod životinja. Infekcije korona virusima su česte u ljudskoj populaciji. Procenjuje se da virusi iz ove grupe prouzrokuju oko polovine svih respiratornih infekcija kod čoveka. Novi korona virus (SARS-Cov-2) pripada istoj podgrupi virusa kao i već poznati korona virusi (MERS-CoV, SARS-CoV). Potvrđen je interhumani prenos virusa – stoji u zvaničnom saopštenju Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu.
Novi virus izaziva slabe do umerene tegobe u gornjim disajnim putevima, tako da liči na običnu prehladu. Uobičajeni znakovi infekcije uključuju respiratorne simptome, temperaturu, kašalj, nedostatak daha i otežano disanje. Teži oblici ovog virusa imaju ozbiljnije zdravstvene probleme.
– Kod osoba sa slabijim imunitetom, kod starijih ljudi i male dece postoji mogućnost da ovaj virus zahvati niže disajne organe, pa se može razviti upala pluća ili bronhitis. U pojedinim slučajevima dovodi do otkazivanja rada pluća ili bubrega, pa čak je moguć i smrtni ishod – navode iz Gradskog zavoda.

Foto: Envato
Koje su mere zaštite?
Standardne preporuke za sprečavanje širenja infekcije uključuju redovno pranje ruku. Često perite ruke sapunom i vodom najmanje 20 sekundi, posebno nakon odlaska u kupatilo; pre jela; i nakon izduvanja nosa, kašljanja ili kijanja. Ako sapun i voda nisu lako dostupni, koristite sredstvo za čišćenje ruku na bazi alkohola sa najmanje 60% alkohola. Izbegavajte i bliski kontakt sa svima koji pokazuju simptome respiratornih bolesti poput kašlja i kijanja. Takođe je bitno da:
- izbegavate kontakt sa divljim i pitomim životinjama
- ostanite kod kuće ako ste prehlađeni
- očistite i dezinfikujte sve površine i predmete koje često dodirujete
- dobro skuvajte jaja i meso pre konzumiranja
- koristite često tečnost za dezinfekciju ruku

Foto: Envato
Da li maska pomaže?
Svetski centar za kontrolu i prevenciju bolesti ne preporučuje da zdrave osobe nose masku. Maske za lice treba da koriste osobe koje pokazuju simptome virusa kako bi se sprečilo širenje bolesti na druge. Upotreba maski za lice je takođe presudna za zdravstvene radnike i ljude koji brinu o obolelom. nekome u bliskom okruženju (kod kuće ili u zdravstvenoj ustanovi).
Broj telefona za pomoć u Srbiji
Ministarstvo zdravlja obaveštava javnost da je u cilju prevencije uveden telefonski broj 064/89-45-235 na koji se mogu javiti svi građani koji dolaze iz kineskog grada Vuhana i drugih područja zahvaćenih korona virusom ukoliko imaju bilo kakve simptome respiratornih infekcija ili sumnje na iste.
Odmah po pozivu navedenog broja, ekipe za hitnu medicinsku pomoć opremljene zaštitnom opremom pružiće pomoć i transportovati lice koje je u prethodnom periodu boravilo u području zahvaćenom korona virusom na Kliniku za infektivne i tropske bolesti gde će biti sprovedena opservacija i kompletna dijagnostika kao i dalje lečenje ukoliko je potrebno.
Uspešno ste se prijavili