S obzirom da su poslednje dve godine zaustavile putovanja, svi smo sa nestrpljenjem čekali da se epidemiološka situacija poboljša i da se produže spiskovi zemalja u koje smo dobrodošli. Istovremeno, sve veći broj žena hrabro odlučuje da na putovanje krene samostalno, pa se postavlja pitanje rizika i opasnosti koji bi mogli da ih zadese u drugim zemljama.
U pokušaju da pomognu u određivanju najbezbednijih i najopasnijih mesta za putnice, međunarodna grupa stručnjaka za sajber bezbednost i privatnost, SejftiDitektivs, objavila je izveštaj o stanju bezbednosti u različitim regionima sveta.
– Ova studija naglašava činjenicu da nasilje nad ženama nije geografski izolovan fenomen, to je problem širom sveta, čak i na mestima koja su relativno bezbednija od drugih – odmah napominje Melisa Hon, autorka izveštaja.
Grupa SejftiDitektivs analizirala je 78 zemalja kako bi videli koje su najbezbednije i najopasnije za žene po broju zločina počinjenih nad njima, kao i po zakonima koji ih štite. Prema izveštaju, na listi država ne nalaze se one koje nemaju javno dostupne podatke o kriminalu, piše „Forbs“.
– Pre nego što smo otkrili same rezultate, najviše je iznenađujuće bilo koliko nam je bilo teško da pronađemo podatke i to ne samo u zemljama u kojima su prava žena inferiorna u odnosu na muška, već i u mnogim zemljama gde su jednaka – kaže Jevgenija Hordijenko, član istraživačkog tima.

Foto: Pixabay
SejftiDitektivs analizirali su broj krivičnih dela na 100.000 žena, uključujući seksualno zlostavljanje, ubistvo, nasilje u porodici i silovanje. Za svaku od ovih varijabli, grupa je izvukla podatke iz javno dostupnih državnih statistika, zvaničnih policijskih izveštaja i studija renomiranih institucija. Kada su u pitanju zakonska prava žena, grupa je pogledala zakone o nasilju u porodici, diskriminaciji u trudnoći i još mnogo toga.
Kao najsigurnija zemlja na svetu za žene putnice istakao se Japan, na drugom mestu je Poljska, a na trećem Bosna i Hercegovina. Ostale zemlje sa najmanjim brojem prijavljenih zločina nad ženama su Slovenija, Italija i Grčka. Egipat je takođe među prvih 10, ali kako Hon ističe, to može biti pogrešno.
– Podaci rangiraju Egipat visoko na listi „sigurnih država“, iako je to pogrešno“. Kulturni pritisci i strah od društvenog odbacivanja znače da se određeni zločini (kao što je silovanje) često ne prijavljuju u Egiptu – kaže Hon.
Sjedinjene Države zauzimaju sedmo mesto na listi kao jedna od najopasnijih zemalja za žene. U svom izveštaju, SejftiDitektivs dublje uranja u opasnosti za žene u Sjedinjenim Državama, a rezultati su zastrašujući. Prema istraživačima, jedna od tri žene u Sjedinjenim Državama postaje žrtva fizičkog nasilja, silovanja i/ili uhođenja od strane intimnog partnera, a taj broj je još veći za lezbejke, biseksualne žene, transrodne osobe i žene tamnije puti.
Kao najopasnija za žene istakla se Južna Afrika, slede je Švedska i Salvador. Ostale zemlje sa najvećim brojem prijavljenih zločina nad ženama su Jamajka, Honduras i Gvajana. Na listi 15 najopasnijih zemalja nalazi se i Novi Zeland. Prema istraživačima, iako je izveštaj zasnovan na dostupnim podacima, podaci na neki način mogu da budu pogrešni.
„Treba napomenuti da se podaci o zločinima zasnivaju samo na zvanično prijavljenim slučajevima. Pošto ove vrste zločina često ostaju neprijavljene – od seksualnog zlostavljanja i seksualnog napada u vojsci SAD do ubistava trans žena, možemo pretpostaviti da je stvarni broj slučajeva veći u svim zemljama“, dodaje Hon.
Na primer, Švedska se često visoko kotira na drugim listama najbezbednijih zemalja za žene, ali u svom istraživanju, grupa je otkrila da Švedska ima najveću (prijavljenu) stopu silovanja u Evropi.
– Činjenica da se nekoliko drugih relativno bezbednih zemalja, poput Norveške, Australije i Novog Zelanda takođe visoko kotira na ovoj listi, sugeriše da je prijavljivanje tamo možda mnogo češće, ili da je definicija silovanja šira – i ne nužno da je počinjeno više zločina – iako bi trebalo da se sprovedu dalja istraživanja da bi se ovo potvrdilo. Samo zato što određena zemlja ima zakone koji štite žene, to ne znači da oni funkcionišu. Možda se neće sprovoditi ili poštovati, pa iako naša rang-lista pruža uvid u to gde su žene najsigurnije na papiru, možda neće tačno odražavati njihovu stvarnu bezbednost. Jedan primer za to je Kambodža, gde su žene zakonski zaštićene u teoriji, ali mnogo manje u stvarnosti – kaže Hon.
15 najbezbednijih zemalja sveta za žene
- Japan
- Poljska
- Bosna i Hercegovina
- Slovenija
- Italija
- Grčka
- Egipat
- Kina
- Srbija
- Crna Gora
- Slovačka
- Severna Makedonija
- Ujedinjeni arapski Emirati
- Albanija
- Bugarska
Najopasnije zemlje za putnice
- Južna Afrika
- Švedska
- Salvador
- Jamajka
- Honduras
- Gvajana
- Sjedinjene Američke Države
- Sveti Vinsent i Grenadini
- Kolumbija
- Peru
- Australija
- Velika Britanija
- Norveška
- Grenada
- Novi Zeland
Uspešno ste se prijavili