Pevačicu Slađanu Milošević je u stanu pretukao devetnaest godina mlađi partner I. S (45). Poznata rokerka završila je u Urgentnom centru, a on je uhapšen po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu. Pevačica je prijavila da je posle rasprave I. S. sa kojim živi, nasrnuo na nju. Zadobila je lakše telesne povrede.
Ona, nažalost, nije prva poznata žena koja je doživela nasilje. Ali svaka od njih koja deli istu sudbinu ima nešto zajedničko, što bi trebalo svima da služi kao primer. Prijavile su nasilnika!
Zašto ne bi trebalo da prećutite ako vidite i preživite bilo koji vid nasilja? Zato što ste onda i sami učesnici u širenju nasilja ako žmurite, pravite se da ga ne vidite i dozvoljavate ga, bilo nad vama, bilo nad bližnjima.
Teško je suočiti se sa tim da je neko naš od koga očekujemo podršku, supružnik, dete, otac, majka, u stvari nasilnik i šteti nam, pa u isto vreme osećamo i bes i sažaljenje prema toj osobi, a u celom tom začaranom krugu postajemo sve slabiji i sve nemoćniji da se izvučemo iz njega. Tako slabi ne možemo više pomoći ni sebi, a kamoli članu porodice koji nas maltretira, a kome je isto potrebna pomoć. Zato moramo reagovati na vreme, a na raspolaganju nam stoji više opcija.
Važno je znati da postoje sigurne kuće, psihološka savetovališta, pravna pomoć, državne službe i organizacije koji vam stoje na raspolaganju za pomoć.
– Ne postoji nijedan razlog niti povod da vas neko udari. Sve i da vi isprovocirate, postoji način da se reše stvari na normalan način. Ili razgovarate i nađete kompromis ili se rastanete. Na fizičko i psihičko maltretiranje apsolutno niko nema pravo! – ističe Vesna Stanojević, koordinatorka Sigurne kuće.
Kada je u pitanju nasilje nad partnerom. Stanojevićeva savetuje sve žene da pre stupanja u vezi dobro procene partnera.
– Morate da verujete jedno drugome i da pravite kompromise. Ukoliko ste počeli da mu proveravate mobilni telefon ili on vama i da među vama postoji nepoverenje, to svakako ne vodi u svetlu budućnost. Sve u svemu ne smete da razmišljate da ste vi krive za takav monstruozni čin, a pogotovo ne bi trebalo da izgovorite rečenicu da ste vi krive, jer to svakako niste – zaključila je Vesna.
Ukoliko ste vi žrtva nasilja, važno je da znate gde, kada i kome možete da se obratite za pomoć. Tekst koji može da vam pomogne u tome, sa pravne strane, pročitajte klikom OVDE.
Pročitaj još:
Žene koju su bile žrtve: Nasilje ne sme nikada da se prećuti!
Uspešno ste se prijavili