Stručnjaci su odgovorili na pitanje koje to stvari deca primećuju, a da odrasli toga nisu uvek svesni. Ova lista nije napravljena da bi osuđivala, pre je podsetnik da svi možemo uneti malo više svesti u naše svakodnevne interakcije, piše HuffPost.
1. Šta osećate prema svom partneru ili rodbini
Možda mislite da ste suptilni kada prevrćete očima na partnera ili upućujete oštar pogled tastu. Ali deca mogu uhvatiti te neverbalne signale, kaže klinička psihološkinja Džezmin Mekoj, poznata kao @TheMomPsychologist na Instagramu. Takođe su sposobna da primete kritike ili negativne komentare o drugom roditelju ili rodbini, čak i kada pokušavate da ih prikrijete kao šale ili sarkazam, rekla je za HuffPost.
„Deca primećuju ove dinamike, zato se trudite da govorite pozitivno o drugom roditelju i rodbini pred detetom — čak i ako su u drugoj sobi“, rekla je Mekoj. „Verovatno i dalje mogu da vas čuju.“
Ovo je važno bez obzira na vaš odnos sa tim osobama. Zašto? Pomaže detetu da se oseća sigurno, samouvereno i voljeno, da bude emocionalno povezanije sa svojom porodicom i manje anksiozno, kaže Mekoj.

Ona je ponudila nekoliko primera stvari koje biste želeli da vaše dete čuje da govorite o drugim odraslima u njegovom životu: „Vau, mama je isplanirala zabavnu avanturu za nas!“ ili „Ova večera je ispala odlično. Tata je sjajan kuvar!“ ili „Ovo izgleda kao divna uspomena koju si imao sa bakom. Bilo je tako lepo od nje što te je tamo odvela.“
2. Šta osećate prema svom telu
Deca su „izuzetno svesna“ kako odrasli govore o sopstvenim telima i telima drugih ljudi, kaže registrovana dijetetičarka Alisa Miler sa Instagram naloga @nutrition.for.littles. Takođe mogu da čitaju i naš govor tela.
„Mogu da uhvate suptilne — i manje suptilne — radnje, izvlačeći zaključke o telima“, rekla je za HuffPost. „Uče šta se smatra dobrim, a šta lošim, poželjnim i nepoželjnim.“
Primećuju način na koji se gledate u ogledalu i mogu izvući zaključke iz toga. Primećuju ako nikada ne nosite kupaći kostim na bazenu, ako brišete mnogo svojih fotografija ili izbegavate da stanete pred kameru uopšte, kaže Miler.
„Odrasli stalno pokazuju deci kako da gledaju na sopstvena tela kroz svoje svakodnevne postupke“, rekla je. „Razmislite: nijedna beba ili malo dete se ne stidi svog stomaka, butina ili visine dok ne čuju komentare ili ne vide nekoga drugog nesigurnog u vezi s tim.“
3. Šta zaista vrednujete
„Deca primećuju šta zaista cenite na osnovu onoga što govorite i radite. To je ponekad drugačije od onoga što kažete da cenite“, kaže klinička psihološkinja Laura Markam, autorka knjige „Miran roditelj, srećna deca“ i osnivač sajta Aha! Parenting.
Na primer, možda govorite da je porodica najvažnija, ali ako stalno provodite vreme na telefonu umesto sa decom, ona će primetiti tu nedoslednost.

„Deca su veoma perceptivna i brzo će shvatiti šta su vam prioriteti na osnovu vašeg ponašanja“, kaže Markam.
4.Vaš odnos prema hrani
Deca obraćaju pažnju na prehrambene navike odraslih, kao i na način na koji govore o hrani. Roditelji i drugi staratelji „direktno utiču“ na izbor hrane koju deca biraju i uverenja koja razvijaju o hrani, kaže Miler.
„Istraživanja pokazuju da deca obično jedu istu hranu kao i roditelji, i kao deca i kasnije u životu“, rekla je ona. „Modeliranjem uravnoteženog i pozitivnog pristupa hrani, odrasli mogu pomoći deci da razviju zdrave navike u ishrani i zdrav odnos sa hranom.
5. Kako tretirate druge ljude
Deca obraćaju pažnju na to kako se ophodite prema konobarima, blagajnicima, komšijama i drugim ljudima u svakodnevnom životu.
„Ako ste ljubazni i poštujete druge, vaše dete će verovatnije usvojiti te iste vrednosti“, kaže pedijatar dr Mark Bertin.
S druge strane, ako ste grubi ili nemate poštovanja prema drugima, deca mogu misliti da je takvo ponašanje prihvatljivo.
6. Kako govorite o svom detetu pred drugim ljudima
Recimo da je vaše dete upravo imalo veliki ispad besa u prodavnici. Kada dođete kući, prepričavate partneru šta se dogodilo uz sarkastične komentare o tome kako ste imali „neverovatno jutro“ ili kroz šalu o celoj situaciji, misleći da vaše dete verovatno ne razume o čemu govorite.
„Možda ne znaju tačno šta sve to znači, ali mogu da osete da negativno mislite o onome što se dogodilo – a to može loše uticati na njihovo samopouzdanje i odnos s vama“, kaže psihološkinja Mekoj.
Kada razgovarate sa prijateljem, rođakom ili drugim roditeljem – bilo telefonom ili uživo – o nečemu što se dogodilo sa vašim detetom, Mekoj savetuje da budete pažljivi sa izborom reči koje koristite.
Pročitaj još:
Uspešno ste se prijavili