Statistika o unošenju duvanskog dima kod mladih jeste poražavajuća. Ista je situacija i kod starijih, ali složićete se, kod njih je teže iskoreniti navike koje su se godinama taložile, a i ako ćemo da idemo izrekom „na mladima svet ostaje“, svakako je bolje da se istim tim mladima i okrenemo.
U preventivi je lek.

Foto: Dragan Mujan
To u ovoj priči sprovodi u delo fond “Propulsion” na inicijativu kompanije „Astra Zeneca“. Oni su pokrenuli društveno odgovornu kampanju pod nazivom “Misija: Kiseonik” i trajaće tri godine.
– Mi smo već pokrenuli seriju kreativnih radionica, ostvarili direktnu saradnju sa brojnim osnovnim školama u Srbiji, ali i kroz učešće poznatih mladih ljudi koji su aktivni na društvenim mrežama u naredne tri godine radićemo na promociji dobrih navika. U tome nam pomažu influenseri i mladi koji su najpopularniji među decom uzrasta od 10 i više godina – objašnjava Goran Zarić, jedan od osnivača fonda “Propulsion”.

Foto: Dragan Mujan
Takođe, na ovu temu popričale smo sa dr Srmenom Krstov, pred. Rep. str. komisije za kontrolu duvana, i došli do novih saznanja koji nisu baš optimistični.
– U istraživanju koje smo sproveli kod mladih u dobu od 13 do 15 godina vidimo da puši čak 12 do 13 odsto njih, s ti m što je procenat isti i kod dečaka i kod devojčica. Zabrinjavajuće je i to što je 10 odsto njih i pre tih godina pušilo nargile, a pet do šest odsto mladih u pomenutom dobu je probalo elektronsku cigaretu. To je veliki problem – kaže dr Krstov.

Foto: Dragan Mujan
Ono što mi možemo da učinimo na dnevnom nivou, navodi dr Srmena Krstov, a kako bismo učestvovali i podržali ovu akciju jeste sledeće: da poštujemo postojeće zakone, dakle zabranu pušenja u svakom zatvorenom prostoru, zabranu reklamiranja ovakvih proizvoda, zabranu prodaje cigareta mladima, takođe, ukoliko ste pušač da ne pušite pred drugima i u kući gde su deca, kao i to da uvek u vašem okruženju obezbedite prostor koji je bez duvanskog dima.
Očekivani rezultati i željeni ciljevi ove humane kampanje su definisani i u brojkama: za 10 odsto smanjenje pušenja kod mladih, kod 30 odsto mladih promenjen stav o pušenju i bolja primena postojećeg zakona.
Detalje o „Misiji: Kiseonik“ pogledajte u našem video prilogu.
Pročitaj još:
15 odsto tinejdžera u Srbiji svakodnevno zapali cigaretu: Naučimo decu o štetnosti duvanskog dima!
Trudnice, nikako cigarete i marihuana: Ako ne možete da se odviknete, ONI su spremni da vam pomognu!
Od običnog kašlja do opake bolesti: Neka vam njegova priča bude primer za redovne preglede!
Uspešno ste se prijavili