Naravno, pod ovim se ne podrazumeva carski rez i epidural, a ukoliko se ne porađate ovim metodama onda je gotovo neminovno da ćete osetiti određeni bol.
Jedna od tehnika porođaja jeste porođaj u kadi. U Beogradu samo jedna bolnica ima ovakve mogućnosti. Razgovarali smo sa ginekologom Ivanom Bojovićem o ovakvom porođaju.
– U pitanju je hidromasažna kada i preporučuje se da pre porođaja trudnica u njoj bude neka dva sata. Topla voda relaksira pa će se trudnica opustiti i ravnomernije će disati. Žene koje odluče da se porode u kadi trebalo bi da znaju da se i tada obavlja isti monitoring kao i kod porođaja u bolničkoj sobi. Takođe se preporučuje da uz njih bude njima bliska osoba koja će ih dodatno opustiti i pružiti im podršku, tako će imati manje stresa, a ta osoba će im uliti poverenje i sigurnost – kaže Ivan.

Foto: Profimedia
Ipak, on smatra da je sam porođaj najbolje obaviti na krevetu.
– Dete iz vode ulazi u vodu i to nije ništa čudno. Ali koliko god je ta voda u kadi čista, ipak u nju ostaju delovi naše kože, perutanje ili mrtva koža… Dete koje se raša ima potrebu da naprav prvi udah, zato se zabaci glava da izađe tečnost i tada pluća počinju da se šire. Ako bi prvi udah napravilo u kadi, njegova pluća bi se napunila tom (ne)čistom vodom, što svakako i nije baš prirodna okolina za novorođenče – istakao je Ivan na panelu za trudnice „Mamin san“.
Porođaj u kadi takođe nije potpuno bezbolan, ali će voda učiniti da se osećate lakšom. Voda opušta, i uz hidromasažu smanjuje doživljaj bola, a povećava efikasnost kontrakcija. Boravak u vodi razmekšava tkiva međice i time se smanjuje mogućnost povreda pri porođaju.
Pročitaj još:
Ne jedite dva puta više, nego dva puta odgovornije: Ovako bi trebalo da izgleda jelovnik trudnice
Dijabetes se često javlja u trudnoći, evo kako da ga pobedite
Uspešno ste se prijavili