U prevenciji i lečenju karcinoma dojke mnogo se odmaklo poslednjih decenija. Danas se smatra da 50 odsto svih slučajeva mogu biti sprečeni, a da ne pominjemo koliko se napredovalo i u terapiji.
– Važno mesto u svemu tome ima ishrana i fizička aktivnost i to posebno u postmenopauznom karcinomu dojke. Među faktorima ishrane izdvajaju se dva posebno: to su gojaznost i unos alkohola i za njih je nesumnjivo dokazano da doprinose pojavi bolesti, a i lošijoj prognozi lečenih. Tu su još neki elementi ishrane kao ishrana generalno lošeg kvaliteta, a potom i masna ishrana – kaže prof. dr Jagoda Jorga subspecijalista dijetoterapeut sa Medicinskog fakulteta u Beogradu.
Velika telesna težina zajedno sa fizičkom neaktivnošću doprinosi u 25-33 odsto oboljevanju od raka dojki. Povećanje težine (indeks telesne mase od 25 i preko) i gojaznost (indeks telesne mase 30 i preko) su važni dodatni faktori koji dovode do povećanog rizika da se oboli od raka dojke u menopauzi.
Ona je na tribini „Zdravi načini života za zdravlje vaših dojki“ naglasila da u ishrane treba da budu zastupljene u većim količnama namirnice biljnog porekla kao integralne žitarice i proizvodi, šaroliko povrće i voće, što nikako ne znači da govorimo o veganskom tipu ishrane.

Foto: Profimedia
– U takvoj ishrani mora biti i mlečnih proizvoda. Crvena krta mesa ograničiti na 700 do 750 grama nedeljno, a pored njih uključiti i pernate životinje, ribu i naravno mahunarke kao svakodnevni odličan izvor proteina i drugih biljnih nutrijenata. Kada se tome doda kontrola porcije, a izbaci loša hrana prepuna masti i šećera, sokovi svake vrste i šećerni koncentrati, dobija se slika dugoročno efikasnih mera i u kontroli težine. Fizička aktivnost je nezaobilazni elemenat prevencije mnogih hroničnih bolesti uključujući karcinom dojke. Treba da bude određenog inteziteta i trajanja, ali, što je najvažnije da bude redovna, da postane deo svakodnevice svakog ponaosob – zaključije dr Jorga.
Predstavnici Srpskog foruma protiv raka dojke „Evropa Dona Srbija“, upozorili su da se u Srbiji godišnje otkrije 4.600 žena obolelih od raka dojke, što znači da se dnevno dijagnostikuje 13 obolelih, a nažalost svakog dana od te bolesti umru po četiri žene. Da bi se ova opaka bolest otkrila na vreme neophodno je da se ide na redovne preglede barem jednom godišnje. Sve što je u ranom stadijumu otkriveno, neuporedivo lakše je za izlečenje! Budite odgovorne prema sebi!
Pročitaj još:
Istraživanja pokazala: Zbog čega Srpkinje ne žele da idu na preventivan pregled dojki?
Milica je pobedila rak dojke, a njenu poruku mora da čuje svaka žena!
Neka vas i primer Marine Tucaković opomene da redovno idete na pregled dojke!
Uspešno ste se prijavili