Dakle, ukoliko ste došli u ranim jutarnim satima na plažu i zauzeli svoju ležaljku, to ne znači da morate da ostanete ceo dan na suncu. Sunčevi zraci ne utiču povoljno na kožu u vremenu kada sunce najjače sija. Možete zaraditi opekotine prvog i drugog stepena, pogotovo ako ste se namazali nekim uljima koji dodatno privlače sunce. Najbolje bi bilo da se sunčate do 12 sati i posle 15. Ne zaboravite da i ispod suncobrana možete da izgorite.
Nemojte dozvoliti sebi da ceo dan ne pijete vodu dok odmarate na ležaljci. Imajte u vidu da ste uneli čak i so u organizam prilikom plivanja, što samo pomaže u dehidrataciji organizma. Dakle, što više vode ( kafa i sokovi nisu zamena za vodu).
Ako ste već nekoliko sati izloženi suncu, to znači da je vaše telo zagrejano. Nemojte onda odmah ulaziti u vodu. Prvo se dobro pokvasite u plićaku: ruke, noge, pa grudi kako biste se adaptirali. i sačekate da se telo adaptira na temperaturu vode, pa onda uđite celi. Nikako ne bi valjalo da odmah vrući uskočite u vodu jer nagla promena temperature može biti šok za organizam i da naškodi srcu.
Ista pravila važe i ukoliko idete sa decom na more. Pored ovoga, trudite se da se deca ne igraju dugo u pesku, a ako već želite da im udovoljite onda im obucite majice kako ne bi izgoreli. Ukoliko njihovo telo ne trpi so, posle svakog kupanja ih odvedite na tuš kako bi sprali morsku so sa sebe. Budite i tu obazrivi jer je na tuševima neretko hladna voda. Kada sunce zađe, ne dozvolite da budu u mokrom kupaćem kostimu, pa im ponesite presvlaku.
Uspešno ste se prijavili