Mnogo više se piše o ovom problemu, a i postoje interesovanja doktora za njen slučaj.
Da podsetimo, Tina je u 17. godini otkrila da je rođena bez materice, smatrala je da joj je jedina nada surogat majčinstvo, sve dok u Beogradu nije urađena prva transplantacija materice kod jednojajčanih bliznakinja. To joj je probudilo nadu da će i ona moći da se ostvari u ulozi roditelja, budući da ima dvojajčanu sestru bliznakinju.
Kada smo pisali o njenom slučaju, doktor Miroslav Đorđević specijalista dečje hirurgije i specijalista urologije u Tiršovoj i njegove kolege koji su bili u stručnom timu u Tiršovoj, gde je i urađena prva tranplantacija materice, zainteresovali su se za Tinin slučaj.
Ona je danas bila na prvoj konsultaciji gde je dobila objašnjenje kako sve izgleda i kroz šta treba da prođe. Ipak, dok ne uradi magnetnu rezonancu da vidi kako joj je stanje organizma, što će biti prvi korak u analizama, ne može još nista da se kaže.
S obzirom na to da je ova tema u Srbiji nova i nedovoljno istražena, do Tine dolaze priče od nestručnih ljudi da postoji mogućnost da neće imati mesta za matericu, ali i da njena sestra mora da uradi vantelesnu oplodnju kako bi se utvrdilo da li je organ koji želi da donira zdrav.

Tinin suprug Nebojša joj je najveća podrška
Razgovarali smo sa prof. dr Dejanom Filimonovićem, načelnikom Odeljenja preoperativne pripreme u GAK „Narodni front“ i stručnjakom koji je takođe bio deo tima koji je obavio prvu transplantaciju u Srbiji, kako bismo i ove nedoumice razrešili.
– Apsolutno je netačno da donor mora da uradi vantelesnu oplodnju. Kako ste mi rekli, ona je već majka troje dece pa je očigledno da je zdrava žena. Svakako da će se uraditi kompletan ginekološki pregled, kao što se radi kod svake žene. Ukoliko ti nalazi budu dobri, onda nema potrebe da ide na bilo kakve druge analize – rekao je doktor Filimonović koji je naglasio da recipijent, odnosno žena koja uzima matericu već ima svoje jajnike pa s toga je apsurdno da se radi takav zahvat donoru.
Kako on kaže sama transplantacija nije toliko komplikovana, koliko je kompleksna cela procedura pre. Prvo pitanje jeste da se utvrdi da li će donor i recipijent biti kompaktibilni, a cela procedura da se prođu analize i vidi da li je Tinino telo može da primi organ, traje mininun sedam, osam meseci.
A šta je sa prostorom za matericu?
– Apsolutno ne može da se desi da žena nema prostor za matericu. Da vam figurativno objasnim koliko je to nemoguće: ukoliko bi neki muškarac želeo da ima matericu, sigurno ima prostora u telu za to. Kako onda žena da nema – objasnio je Filimonović.
Aska.rs će zajedno sa Kristinom prolaziti kroz sve sledeće njene korake na putu ka majčinstvu i rešavati nedoumice koje ona na tom putu bude imala. Pratite nas!
Pročitaj još:
Čitateljka Aske prva u Srbiji progovorila: Rođena sam bez materice, ali ne odustajem od potomstva
Kristina koja je rođena bez materice ima novu nadu da će dobiti bebu, a to nije surogat majčinstvo
Sestra devojke koja je rođena bez materice: Uplašena sam, ali srećna pred transplantaciju
Uspešno ste se prijavili