Ona je u skladnom braku više od 20 godina, a gotovo 17 godina je muku mučila da dobije dete.
– Išla sam na razna ispitivanja i lečenja u Srbiji. Raznorazne dijagnoze su nam postavljane, a onda detaljnija i ne tako jednostavna ispitivanja te iste dijagnoze negirale. Prvi pokušaj vatelesne oplodnje imali smo u Beogradu 2006. godine u klinici koja je tada važila za najuspešniju kod nas, a potom od zamrznutih embriona 2007. godine, naravno bez uspeha – priseća se Silvija početka.
Ceo postupak je prošla teško, psihički ali isto tako i fizički.
– Ulazak u postupak i hormonsku terapiju bez prethodnih analiza, te lečenje u hodu Hlamidije koju smo tada imali, krvarenje i bol koje nije prestajalo posle aspiracije, te embriotransfer sa još uvek prisutnim krvarenjem u manjoj meri, za mene je bilo izuzetno teško na svim poljima. Pri tome sam se osećala kao na pokretnoj traci i susrela žene koje su tu dolazile već pet i više puta – priča Silvija.

Foto: Profimedia
Kada je došlo do krvarenja bila je nedelja i u toj klinici gde je počela proces se javljala samo dežurna sestra koja nije mogla da pozove niti jednog doktora.
– Ostala sam na kontrolu gde je sa mnom pričala samo glavna sestra koja mi je saopštila da ne znaju razlog neuspeha.Tada sam shvatila da je ceo taj postupak bio isključivo komercijalne prirode i odlucila da u Srbiji isti svakako neću ponavljati. Sa današnjeg stanovista znam da je taj postupak od starta bio osuđen na propast i da sam donela ispravnu odluku. Krenula sam u privatni biznis i posvetila se tome -objašnjava ona.

Foto: Profimedia

Foto: Profimedia
Nekoliko meseci kasnije počela je da radi na novom poslu, ne znajući šta joj se sprema. Saradnja sa nadređenima je bila odlična, a Silvija zadovoljna. Ipak, nije ni slutila šta će joj novi posao doneti. Kada je direktor firme odlučio da napusti Srbiju i tako prekinu saradnju, najljubaznije su se pozdravili i zahvalili na ukazanom poverenju. Supruga direktora, sa kojoj je Silvija bila povremeno u kontaktu, bila je ključ do njenog širokog osmeha i ispunjenja najveće želje – da postane majka.
A finansije?„Naše ljude pre svega muči cena samog postupka, te moram napomenuti da je nas kompletan postupak (analize, priprema, lekovi, smeštaj, prevoz, klinika i već šta sve ide, a sve smo odradili po preporuci i privatno da bi se osećali sigurnije i bili brži) koštao čak manje nego isti u gradu u kome živimo (nema smeštaja, prevoza i sl) pre 9 godina.“
Morate da imate na umu da je veštačka oplodnja mnogo više od medicinske stručnosti, to je bezuslovna briga i odanost. Jedna od najboljih klinika za VTO jeste Embryolab koja se nalazi u Solunu. Tim je posvećen svakom pojedincu čineći njegov problem svojim, praveći individualne programe terapije i nudeći pristupačne cene.
Uspešno ste se prijavili