Poznato je da se mnogi pribojavaju da stanu na vagu kako se ne bi suočili sa brojem kilograma koje imaju. Pre svega bi trebalo da znate da se kod nutricioniste osobe ne gledaju kroz broj kilograma!
Opustite se, budite iskreni u razgovoru i krenite u korak ka zdravom telu i vitkoj liniji.
Ekipa portala Aska je imala priliku da poseti manifestaciju „Svi na vagu“ gde se tim stručnjaka trudio da svim prisutnima pomognu kroz savete kako da se zdravo hrane, ukažu im na problem i nađu zajedničko rešenje.
Nas je zanimalo kako izgleda prvi susret sa nutricionistom pa smo u potrazi za odgovorom razgovarali sa Marijom Prčić, nutricionistom dijetetičarom.
– Ne bi trebalo da gledamo osobu kroz broj kilograma već je izuzetno važno uzimanje nutritivne anamneze, kao i porodične i lične. Da se uzme u obzir kroz najuži rod koji su bili zdravstveni problemi. Nakon toga nutritivna anamneza dolazi u obzir kroz dnevnik ishrane koji je potrebno da pacijent vodi nekoliko dana, jer onda kao nutricionista imam uvid u njegovu ishranu i na izbore koje pravi. Kada prelazimo dnevnik ishrane to radimo zajedno i tada pacijentu ukazujem na greške ili eventualno pohvalim nešto ako je dobro – kaže Prčićeva.

Marija Prčić, Foto: Marko Petrović
Nažalost često se dešava da nema šta da pohvali jer u većini slučajeva ljudi nisu svesni da nisu unosili dovoljno povrća ili voća. Tek kada popričaju sa stručnim licem uvide svoje greške.
– Nakon toga na red dolaze analize gde gledam kompletnu krvnu sliku sa biohemijom. Može da se desi da dođe pacijent koji je gojazan, a da nema nikakve probleme sa krvnom slikom tako da tu nema pravila. To zavisi od unutrašnjih faktora, koliko je organizam sposoban da istrpi, kakvi su odnosi minerala i vitamina, kakve su mu zalihe. Ne mora da znači da, ako je neko gojazan, da će sigurno da ima lošu krvnu sliku. Zašto ovo navodim? Zato što je pacijente uglavnom strah da odu da izvade krv bojeći se rezultata, a za tim zaista nema potrebe – savetuje nutricionista.
Nakon svega ovoga radi se antropometrijsko merenje. Tada pacijent stane na specijalnu vagu (detaljnije o ovoj vagi čitajte OVDE) koja meri viscelarne masti (na stomaku), ukupne telesne masti, mišićnu masu, vodu i na osnovu svega toga nutricionista stvara jedan cilj koji bi trebalo da se ostvari u narednom dogovorenom periodu.
– Mi preporučujemo da gubitak kilograma ide na laganom mesečnom nivou od 2 do 4 kilograma. Sve vreme je izuetno značajno da pacijent prati određene simptome – kaže Prčićeva.
O kojim se tačno simptomima radi pogledajte u našem video prilogu:
Pročitaj još:
Istraživale smo da li je zdravo popiti JOGURT ujutru, iznenadiće vas odgovor stručnjaka!
Pitali smo nutricionistu kada je najbolje da se pije voda, njeni odgovori će vas iznenaditi!
Samo u ovo doba dana bi trebalo da jedete bananu, a za to postoji dobar razlog, saznajte koji!
Uspešno ste se prijavili