Čitateljka koja se potpisuje kao Anja tražila je savet od ginekologa, a njeno pitanje glasi:
„Poštovana, imam 37 godina i odlučili smo suprug i ja da krenemo na vantelesnu oplodnju. Ono što nisam znala do kontrola jeste da imam ranicu na grliću materice. Da li je to problem i da li ću uopšte moći da idem na vantelesnu oplodnju sada?“.
Mi smo kontaktirali ginekologa, dr Mimu Fazlagić u potrazi za pravim odgovorom:
– U žargonu se promena na grliću materice zove ranica. To nesrećno izabrano ime dovodi žene u zabludu da imaju ranu tj defekt tkiva. U stvari to nije tako. Ranica na latinskom se kaže ektopia. To u prevodu znači tamo gde mu nije mesto. I u stvarnosti je tako. Ova promena podrazumeva da se tanki epitel iz unutrašnjosti grlića širi na spoljašnji deo grlića tj na deo koji je pokriven debelim i otpornijim epitelom. Te promene i mešanje različitih struktura tkiva nastaju pod uticajem hormona ili infekcija, a najčeśće pod dejstvom HPV virusa. Kada ta promena bude značajna, uradi se biopsija i spali taj promenjeni epitel. Posle intervencije tu nastane krasta i kad ona otpadne dobijemo novo zdravo tkivo.
Ovakav problem nekada se rešava uzimanjem vaginaleta, a nekada je potrebna biopsija i tretman termokauterom ili radio talasima. U svakom slučaju, ta ranica nije znak za uzbunu da nećete moći da ostanete u drugom stanju. Ako se lekari slože da će pacijentkinja biti bezbedna u trudnoći, sasvim je svejedno da li je trudnoća nastala prirodno ili vantelesnom oplodnjom – objašnjava ginekolog.
Uspešno ste se prijavili