Zlatni Krug („Golden Circle“) je čuvena putanja koja obuhvata najlepše prirode Islanda. Tu spadaju „Thingvellir“, „Strokkur“ i „Gullfoss“. Lako možete da dođete do njih zbog toga što je put dobar, a o prizoru koji možete usput da vidite da ne pričamo. Poželite da stajete na svakih pet minuta samo da bi uživali u veličanstvenom pogledu i napravili par nestvarnih fotografija. Nije prevelika gužva tako da to i nije nemoguće.
Mi smo krenuli putem tog „trojstva“ i ovo su naši utisci i preporuke.

Foto: Putujući ranac
Tingvelir („Thingvellir“): Nacionalni park na čijem mestu se nalazio najstariji parlament na svetu, a tu se i nalazi najveće prirodno jezero na Islandu „Thingvallavatn“. Ovaj park je poseban i zbog toga što se tu nalazi mesto gde se spajaju evropska i severnoamerička tektonska ploča. To mesto se zove „Silfra“ i tu ljudi dolaze kako bi ronili i u isto vreme dotakli severnoameričku i euroazijsku tektonsku ploču. Trenjem jedne o drugu, tektonske ploče se svake godine udaljavaju po jedan centimetar. Kada čujete tako nešto nekako deluje strašno, zar ne?
Nakon toga krećemo ka gejziru, koji se nalazi na nekih sat vremena udaljenosti od Tingvelira.
Strokur („Strokkur“): Primetićete odmah kada se nalazite blizu područja gde se nalaze gejzeri jer svuda se nalaze oblaci sumporne pare, a i kada iskoračite iz kola miris sumpora se odmah oseti. Prvi veći gejzir koji smo ugledali je upravo „Strokkur“ gejzir koji se aktivira na svakih 5-10 minuta i može da baci mlaz i do 20 metara. To je nešto zaista posebno i treba doživeti. Mi smo čekali da se aktivira više puta. Malo dalje od njega se nalazi i najveći gejzir koji se i zove „Geysir“. Po njemu su i ostali gejziri dobili ime. On je aktivan približno 10 hiljada godina. Za razliku od ostalih gejzira on je nepredvidljiv pošto su ga turisti zapušili kamenčićima. Kada se aktivira, može bacati mlaz vode i do 70 metara uvis. Pored njega se nalazi i dosta manjih gejzira, celokupan prizor je zadivljuju.

Foto: Putujući ranac
Naziv „gejzir“ potile od glagola „geysa“, sam koren reči potiče iz starodordijskog jezika, a znači kuljati, šikljati, brzo isticati. Temperatura vode je oko 80 stepeni Celzijusovih, a u dubini pukotina iz koje izbija voda ide i do 140 stepeni. Intervali izbijanja vode kreće se od nekoliko minuta do nekoliko dana.
Zlatni Krug se završava sa jednim vodopadom.
Gulfos („Gullfoss“): To je jedan od najvećih i najlepših vodopada na Islandu. Nekoliko minuta, nakon što smo došli, bili smo mokri, jer je voda prštala sa svih strana. Bilo nam je hladno, ali je sve to vredelo zbog takvog pogleda . Zato je naš savet, ponesite kabanicu ili rezervnu jaknu, jer će vam sigurno trebati za bilo koji vodopad koji odete da vidite.

Foto: Putujući ranac
Srećan put!
Pročitaj još:
Koračajte putem Dostojevskog i Tolstoja: Ovih 10 stvari bi trebalo da vidite u Sankt Peterburgu!
Uspešno ste se prijavili
Izvor:putujuciranac.com