Kada kažemo „javni nastup“ ne mislimo samo na držanje govora pred nekoliko stotina ljudi, obraćanje javnosti putem video zapisa ili gostovanje u nekoj emisiji. Javni nastup proživljavate svakodnevno.
Čak i dok razgovarate sa zaposlenima na šalteru vi obavljate javni nastup. Razgovor sa klijentom, sastanak na poslu, druženje sa prijateljima, odlazak kod doktora, udvaranje, zvanje taksija… bilo koja situacija koja podrazumeva da sa nekim ostvarite komunikaciju smatra se javnim nastupom.
Priznaćete da se doterujete kako biste izgledali lepo i prijatno. Često idete na razne kozmetičke tretmane, vežbate, zdravo se hranite, oblačite najbolju garderobu iz ormana.. a sve kako biste ostavili što bolji utisak na sagovornika. Još na sve to kad dodate neki dobar parfem – mislite da je stvar rešena. Ako se bavite svim tim segmentima, kako je onda moguće da ste zapostavili možda ono najvrednije kod nas. Veštinu govorenja! Koliko god izgledali prijatno, najbolji utisak ipak ostavljaju oni za koje će se kasnije reći da su dobri govornici!

Foto: Profimedia
A koliko ste vi slobodni da glasno kažete sve što imate? Da li možete da izbegnete česte poštapalice? Da li vam se desilo da neko ne razume vaše rečenice? Ako ste se pronašli u ovim pitanjima, nemojte da očajavate. Nikad nije kasno da počnete da trenirate svoj govor. A kako to da uradite?
– Prvo, ne dozvolimo da naše rečenice budu „kilometarske“, posebno ako govorimo nešto što želimo da bude upamćeno i da ostavi utisak. Treba razdvojiti zasebne deonice tačkama, tj. pauzama. Tako ćemo raščlaniti govorni izraz i omogućiti lakši prijem poruke. Drugo, reči koje izgovaramo moraju da budu različite važnosti. Tek ako u našem govoru postoje reči koje su drugačije naglašene od ostalih, mi postajemo razložni, a istovremeno i dinamični i sugestivni. Kad izlažemo nešto, držimo predavanje, prezentaciju ili nešto slično, tokom pripreme važno je da prepoznamo koje reči i koje deonice (slajdovi) nose smisao. U toku interpretacije, te delove ćemo reći naglašenije, intenzivnije – objašnjava dipl. glumac i master komunikolog Slobodan Roksandić iz Instituta „Main point“.
On naglašava važnost da naučimo da one delove govorne interpretacije koji nisu noseći, već nešto poznato, neka dopuna, ne ističemo značajno, već da ih koristimo kao zalet do suštine. U suprotnom, slaćemo pogrešne signale našim sagovornicima i odvlačiti njihovu pažnju od onoga što je glavno.
Vežba za razgovetnost
– Vežba za pokretanje glasovnog aparata koja će učiniti da postanete razgovetniji, istovremeno će vas i zabaviti. Spustite vilicu prema dole kao kada vam lekar pregleda grlo. Kružnim pokretima vilice oponašajte kravu koja pase. Napravite deset krugova u jednom smeru, a zatim novih deset krugova u suprotnom smeru – savetuje Roksandić.
Postoje mnoge tehnike koje je potrebno da savladate kako biste čisto i razgovetno izgovarali reči. Ovo su samo neke od osnovnih koje možete sami kod kuće da usavršavate. Potrudite se i da zavolite vaš glas, snimajte se dok čitate ili spremate neki govor. Obratite pažnju na ono što i vama samima nije prijalo dok ste slušali, popravite rečenice u kojima smatrate da niste bili dovoljno jasni i navikni uvo na svoj glas.
Ne zaboravite – bez jasno i ubedljivo izgovorene reči ne možete da imate uspeha ni u običnom udvaranju, a kamoli u nekim važnim poslovima.
Detaljnije o javnom nastupu i tehnikama pravilnog govora pročitajte u linkovima ispod:
Kako da budemo sigurni da će publika pravilno razumeti našu poruku?
Ako želite da ostavite dobar utisak na sagovornike, zaboravite monotoniju u govoru
Uspešno ste se prijavili